Читај ми!

Пирот: Инвестиције на депонији - прерада отпада

На Регионалној санитарној депонији Пирот, тренутно се реализује неколико пројеката чија је укупна вредност 20 милиона евра. Један од њих је изградња компостане - чије је финансирање обезбедило Министарство заштите животне средине из зајма Светске банке за обнову и развој и Француске развојне агенције - у оквиру Српског програма за чврсти отпад. Укупна вредност овог пројекта је око 5 и по милиона евра.

Биоразградиви отпад - завршетком изградње компостане, постаће значајан ресурс и део циркуларне економије. Са друге стране, производњом компоста смањиће се и количина тог отпада на Регионалној санитарној депонији Пирот.

"Грађевински радови су при крају. Очекујемо да се у наредном периоду почне са монтирањем неопходне опреме и инсталација - и да све то буде завршено у складу са уговором до првог јуна ове године и да кренемо у пробни рад. Наша намера је да тај компост делимо грађанима,да делимо и комуналном предузећу за зелене површине - али пре свега грађанима, како би их мотивисали и максимално ангажовали да буду активни у сакупљању и одвајању биоразградивог отпада. Иначе, компост је изузетно квалитетно ђубриво", каже Небојша Иванов, директор ЈКП Регионална депонија Пирот.

Смањење количина биоразградивог отпада на депонији, значајно је и у еколошком смислу.

"Разлагањем биоразградивог отпада стварају се депонијски гасови, а један од најдоминантнијих гасова јесте метан. Тај гас је у већој количини врло реактиван - може да доведе до експлозије и самопаљења депоније. Изградњом компостане управо смо створили могућност да биоразградиви отпад третирамо кроз компост - односно кроз компостирање, да добијемо неки нови производ који можемо да пласирамо даље на тржиште у виду квалитетног компоста за пољопривреду, ратарство и у друге сврхе", каже Ненад Ђорђевић, извршни директор техничког сектора ЈКП Регионална депонија.

Капацитет компостане је 12 хиљада тона годишње - а користиће се комбиновани систем за обраду зеленог, биоразградивог отпада и муља из постројења за пречишћавање отпадних вода.

Поред актуелних пројеката који се реализују на Регионалној депонији, уз подршку Министарства заштите животне средине тражиће се и решење за сметлиште у Пироту - што је веома важно јер је само у последње 4 године у Србији уклоњено хиљаду дивљих депонија.

четвртак, 08. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом