После повртака у завичај, Јездимировићи из околине Прокупља улажу у сточарство и развој туризма

Породица Јездимировић из прокупчког села Белољин на свом имању чува овце, обичне и патуљасте козе, коње пони, кокошке, патке и има фарму магараца. Они су повратници из Швајцарске који желе да започну посао од кога могу да живе. Циљ им је да организују продају магарећег млека и производа, али и да њихова фарма постане део туристичке понуде овог краја.

Јездимировићи су Женеву, где су живали девет година, заменили за Белољин код Прокупља. Почели су да се баве воћарством и сточарством и формирали су фарму од педесетак животиња у којој доминира балканско магаре.

“Чувамо највише магариће. Пуно магарића имамо. Уз то чувамо пони коње, чувамо патучљасте козице, планирамо нашу фарму да проширимо. Мали зоолошки врт да отворимо”, каже Милош Јездимировић из Белољина.

“Вратили смо се овде јер мислимо да је боље због деце да живе на селу окружени животињама. Свекрвина је била то идеја онда смо ми прихватили да купимо магарице и кренули смо са једниом. Онда смо купили и магарца и сада на нашој фарми имамо девет магарица”, каже Јована Јездимировић из Белољина.

Маре је предводник стада. Он је најстарији и има шест година. За који дан фамилија на фарми ће се увећати за још три принове и ето посла за шестогодишњег Новака који је до сада кумовао свакој животињи.

“Мој пони се зове Ленка. Играмо се , слушамо се и шетамо се и дружимо се”, каже Новак Јездимировић из Белољина.

“Новај је главни за давање имена и због њега смо све ово направили зато што много воли животиње”, додаје Милош Јездимировић.

У овом животињском царству уживају и новакови брат и сестра, а неретко и друга деца која овде долазе из целе Топлице.

“Овде имам да видим нешто што негде другде неби видела. На пример у Ђакусу. Ја имам овде своје мезимце и ужелим се када не дожем један викенд”, објашњава Јелена Милосављевић из Ђакуса.

Јована, иако има троје деце, доста времена проводи на фарми и сваку животињу познаје у душу, зна им особине и познаје нарав. Миљеници су јој магарци јер су верни и умиљати и веома захвални за чување.

“Магарица даје у просеку од 200 до 700 милилитара млека, мужа се ради ручно јер ручном мужом млеко садржи нула посто бактерија”, каже Јована Јездимировић из Белољина.

Високо квалитетно млеко, пакују у сировом стању, али од њега Јована припрема и разне напитке и прави сапуне за негу коже. Каже да им је идеја да понуду прошире и да њихова фарма постане део туристичке понуде овог краја, јер желе да привуку студенте, ђаке али и све оне који немају прилику да виде старе балканске расе животиња.

петак, 25. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом