Читај ми!

Велико угинуће пчела у марту и априлу

Негативан циклус, са драстичним губицима пчела у Србији, настављен је и почетком априла, упозоравају из Савеза пчеларских организација Србије. О угинућу пчелињих друштава извештаји стижу из свих крајева Србије. Истраживали смо шта је узрок и како се проблем може превазићи.

Недостатак полена прошле године, довео је до смањеног броја пчела, па се и у зиму ушло са проблемом за стварање нове генерације. Опоравак пчелињих друштава ни овог пролећа није се значајно поправио. У ваљевском крају прибојавају се да ће бележити угинућа до 60% пчелињих друштава.

Небојша Јевремовић, председник Удружења пчелара из Ваљева, каже: "Ови губици су углавном због тога што је био велики недостатак полена прошле године у тим летњим месецима и практично пчела која је требала да презими није се одгајила, значи пчела је требала пчелу за ову сезону да спреми, није се појавила тако да огромни су губици."

Осим прошлогодишње суше на више губитака, пожешки пчелари оцењују, значајно утиче интензивна пољопривредна производња у нижим пределима.

Милош Пекић председник друштва пчелара "Матица" из Пожеге: додаје: "Тиме што је хемија уништила доста тих цветница и нема велики избор цветова који би нахранили пчеле са тим поленовим прахом, који је незаменљива храна за зазимљавање, односно за храњење зимских пчела."

Ослабљена пчелиња друштва, која су преживела зиму, тешко могу да обнове бројност, а да превазиђу проблеме. Пчелари са остатком морају да изврше надокнаду.

Драган Стефановић, председник удружења пчелара из Чачка, објашњава: "Разројавањем, или куповином пакетних ројева који су се, како ја имам информацију, сви произвођачи су већ све своје капацитете распродали јер људи хоће да се баве. Шта вреди ако имаш 150 празних кошница, имаш восак, имаш све, а пчела нема.’"

Мање штете бележе се у неким пчелињацима топличког краја.

Драган Гмијовић, пчелар из Kашевара код Блаца, наводи: "Смањен је број друштава без обзира на то што је зима била блага. Имали смо прошле године високе температуре, практично могућност паше је била смањена, тако да су пчелиња друштва била слаба."

Зоран Симић, пчелар из Гргура код Блаца, објашњава: "Имамо ове године и проблем зато што нас је закачио овај мраз и пчеле не могу да се развију, немају тог природног нектара, полена. Оне су практично блокиране, стоје а имају тренутно доста легла."

У шабачком, најстаријем пчеларском друштву, са традицијом дугом 131 годину кажу да ни најискуснији не памте лошију годину. Укупне штете знаће тек крајем априла. Губитке, осим неповољних временских услова, имају и због болести.

Душан Билић, председник Друштва пчелара из Шапца, објашњава: "Скора вест је да је Ветеринарски институт у Београду позвао пчеларе да пошаљу узорке пчела, што мртвих што живих, на катедру за биологију, да би се установила болест пчеле. Ове године, типују се на Нозему."

Због лагера и губитака, ове године уместо производње меда, кажу, обнављаће ројеве и правити апи коморе.

 

 

недеља, 27. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом