Читај ми!

Када ће се депонија преселити у Каленић?

Ваљево је међу бројним локалним самоуправама које имају проблем са неусловном депонијом. Регионални центар за управљање отпадом у Каленићу, чија је изградња у току, решење је за Ваљево и још 14 локалних самоуправа у овом делу Србије, које су укључене у пројекат. Његов завршетак значио би и почетак гашења депонија. Када се то може очекивати у Ваљеву.

Ваљевска депонија која је већ више од 3 деценије привремена и неусловна, одавно је на измаку капацитета за одлагање отпада. Висина депоније је око 50 метара, а недавни пожар поново је упалио алрам, за њено хитно затварање и санацију. Услов за то је изградња регионалног центра у Каленићу где су радови у поодмаклој фази, а завршетак се најављује до краја године.

„И ово је јединствена прилика да кадрове узмете из тела депоније , односно прве касете која је површине 5,7 хектара, где су радови у поодмаклој фази отприлике седамдесетак посто,око 70%.Тренутно се изводе радови на обуду насипа и постављање фолије, можете видети део фолије је постављен. Тако да се завршетак комплетног центра што се тиче самих радова, свих врста радова очекује негде средином године ’ајде да кажемо до почетка августа, до 1. августа. А након тога иде овај, паралелно ће бити завршен технички пријем објекта целог и предавање за дозволе одређених ствари које су неопходне како би се привремена дозвола за одлагање комуналног отпада добила, онда почиње одлагање комуналног отпада. Сад зависи, до краја године сигурно ћемо исходовати дозволе и до краја године би требало да кренемо са одлагањем отпада из свих општина које учествују у овом пројекту", каже Зоран Петровић, директор „Еко Тамнава" на Убу.

Упоредо са изградњом регионалног центра почело се и са планирањем почетка рекултивације ваљевске депоније. По први пут су у овој години за то одвојена и средства.

„Град Ваљево је звванично на скупштини која је била у децембру 2024. године определио 50 милиона динара, министарство је определило 200 милиона динара и то је за рекултивацију и санацију трећине депоније. По мојим информацијама које ја имам тај пројекат је усвојен, санација и рекултивација трећине депоније ће већ кренути у марту или априлу, тако да ми ћемо већ један део депоније затворити кажем у марту и априлу и кренути у њену рекултивацију и санацију, надам се да ћемо целу депонију, као што сам већ рекао, затворити до краја 2025. године", каже Драгутин Кузмановић, директор ЈКП "Видрак" у Ваљево.

Осим у Ваљеву, гашење локалних депонија планирано је и у преосталим локалним самоуправама које су обухваћене Регионалним центром у Каленићу. Ово је један од најзначајнијих пројеката у Србији у овој области који треба да реши проблеме одлагања комуналног отпада за више од пола милиона становника у целом Колубарском и делу Мачванског округа и још три београдске општине.

недеља, 16. март 2025.
8° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса