Повеље научницима крагујевачког Универзитета који су се нашли на Станфордовим листама

Универзитет у Крагујевцу обележио је Међународни дан науке предавањем америчког научника Хауарда Московица. На свечаности су додељене и повеље научницима крагујевачког Универзитета који су се нашли на Станфордовим листама најутицајнијих светских истраживача.

Геномика ума - научна дисциплина базирана на синергији математике и псхолигије, статистике и вештачке интелигенције. Њен творац је признати амерички научник у области експерименталне психологије, доктор Хауард Московиц. Своја знања из те области поделио је са колегама са крагујевачког Универзитета.

“Та научна дисциплина се бави одлукама, које доносимо свакодневно. На пример, када идемо код доктора, постоје људи који се боје. Каква су размишљања тих људи? Ако их доктор зна, а може да их открије користећи се овом научном дисциплином, учиниће да се они боље осећају”, наводи др Хауард Московиц, амерички научник.

Московиц, баш као и двадесетак његових колега са Универзитета у Крагујевцу налазе се међу 210.000 најутицајнијих светских истраживача на листама америчког Станфорд универзитета. Крагујевачким научницима је због постигнутих резултата и оствареног успеха овдашњи Универзитет доделио повеље.

Проф. др Драгослав Никезић, са Природно-математичког факултета у Крагујевцу каже да се на листи нашао, јер је у току своје каријере дуге 40 година, публиковао више од 230 радова и имао више од 4.000 цитата.

“То је нека награда или признање за сад више, могло би се рећи, за једну деценију посла који радим. Бавим се имунологијом”, наводи ванредни проф. др Александар Арсенијевић, са Факултета медицинских наука у Крагујевцу.

“Ова повеља је мени у суштини највећи успех у досадашњој научноистраживачкој каријери”, рекао је доц. др Раша Младеновић, са Факултета медицинских наука у Крагујевцу. Додаје: „И то је оно што треба да се водимо, чему треба да тежимо, да стоматолог треба да се бави и клиничким радом да би био добар научник”.

Сви ти успеси научника крагујевачком Универзитету су на понос, јер доприносе и развоју међународне сарадње.

“Драго нам је да је Универзитет у Крагујевцу препознат у свету по, пре свега, научноистраживачким резултатима и то управо показује да и многобројни научници посећују наш универзитет и отприлике једном месечно имамо предавање страних наставника”, истиче проф. др Биљана Петровић, проректор за научноистраживачки рад Универзитета у Крагујевцу.

Уз то, чува сећање и на оне професоре који нису међу нама. Због тога је у Универзитетској галерији отворена изложба "Уметност конструисања", посвећена стваралаштву академика Ђорђа Злоковића, архитекте и грађевинског инжењера.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње