У Крагујевцу новогодишње јелке с бусеном враћене у природу

Уочи новогодишњих празника, многи купују природне јелке, неки и са бусеном. По завршетку празновања остаје дилема где их посадити. Крагујевчани су нашли решење.

Прославили смо све Нове године, раскитили јелке и сад је ред да их вратимо у природу. Садња дрвећа је први корак у очувању екологије и шума, а за Крагујевчане је то парк у Шумарицама, где је један део зелене површине постао уточиште за јелке.

“Досетили смо се и формирали Парк новогодишњих јелки, први пут надам се да ће акција заћивети сваке следеће године више и да ће грађани учествовати у већем броју”, каже Биљана Планић из крагујевачког ЈКП "Шумадија".

Позвани су, пре свега, грађани да четинаре које су били украс њихових домова за празнике врате у своје станиште. Многи су јелке донели и оставили на простору предвиђеном за садњу, а акцију подржавају.

“Чула сам да је отворен парк за новогодишње јелке, тако да ја планирам да данас сутра раскитим јелку и да је вратим у природу, па да следеће године имамо окићене јелке у природи”, каже једна суграђанка.

Стручњаци саветују како треба сачувати јелке да би опстале после новогодишњих празника.

“Да се јелка не постави у близини грејног тела у топле просторије и да се у току празника орошава редовно свакога дана и прска водом собне температуре”, објашњава Ирена Величковић из ЈКП "Шумадија".

Из комуналног предузећа планирају да све постојеће јелке и оне које су до сада засадили и запослени из Спомен парка Крагујевачки октобар, у децембру заједно са децом из вртића и школа оките и допринесу празничном расположењу града.

среда, 29. мај 2024.
21° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије