Читај ми!

Белешке писаца и о писцима новинара Радована Поповића у Ужицу

Поводом 75 година рада ужичког Историјског архива, у тој установи културе, отворени су изложба и легат Радована Поповића, дугогодишњег новинара Политике и књижевника.

Писма која је Андрић писао пријатељима, писма Миодрага Булатовића, Павића, Дедијера, рукописи Михиза и Бране Црнчевића, слике Давича, Капора, Ршумов портрет Душка Радовића, аутопортрет Раше Попова само се део легата у ужичком Историјском архиву, Радована Поповића, новинара и књижевника, рођеног у Дубу код Бајине Баште, који се новинарством почео да бави у Ужицу.

“Ја сам цео живот провео са људима од пера, писцима из целе Југославије … узгред је настајала једна колекција коју сам пожелео да оставим у Ужицу”, каже Радован Поповић, новинар и књижевник.

“То је нешто на основу чега би се чак могло реконструисати последње 4 деценије српске, па и југословенске књижевне и уметничке културе 20.века”, сматра Гојко Тешић, историчар књижевности.

Уз легат, отворена је и изложба „Записни дуб", аутора Жељка Марковића, коме је детињство обележио Политикин додатак културе, који је уређивао Поповић.

“Једна лепа игра времена довела је до тога да оно што сам пратио као дечак у прошлости, данас кад сам директор Архива, дошло до тога да Архиву буде предато”, наводи Жељко Марковић, аутор изложбе „Записни дуб" и директор Историјског архива у Ужицу.

Кроз изложбу, широм Србије биће представљена садржина легата Радована Поповића, који је и ужичком музеју, Педагошком факултету, библиотеци раније даровао вредна уметничка дела и књиге са посветама познатих аутора.

уторак, 06. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом