уторак, 17.10.2023, 11:22 -> 16:32
Извор: РТС
Аутор: Слађана Васиљевић
Посао по мери: Шта су највеће препреке код запошљавања особа са инвалидитетом
Пројекат "Посао по мери" има циљ да помогне особама са инвалидитетом да остваре право на једнак приступ запошљавању. Форум младих са инвалидитетом уз подршку УСАИД-а реализоваће пројекат у шест градова, међу којима је и Ваљево.
Четири месеца интензивно траже посао Ваљевке са оштећеним слухом, Слађана Тешановић и Биљана Тањић, али послодавци их одбијају. Обе су графичке струке, али би прихватиле и друге послове.
„Ја сам их замолила да 7 до 15 дана или више да имам обуку за тај посао, нема везе што сам глува особа, али ја сам способна, мислим, здраве су ми руке, видим добро, схватам кад ми се покаже. Желим да радим, имам двоје деце", објашњава Слађана Тешановић, чланица Удружења глувих и наглувих Ваљево.
„Долазим у Удружење глувих, ту сам активиста, имам разне информације, користим интернет. Треба да нам мало помогну фирме да запошљавају глуве особе", навооди Биљана Тањић, чланица Удружења глувих и наглувих Ваљево.
Биљана има 19, Слађана 14 година радног стажа и до скора су радиле у ваљевском ДЕС-у, који је запошљавао инвалиде, али је фирма у стечају. На евиденцији НСЗ-а је 196 особа са инвалидитетом. Но, оболели од мултупле склерозе тражећи посао често прећуте здравствене проблеме.
„Једносатно не поштују та њихова радна места која треба да буду. Значи, свака особа са инвалидитетом која је, да кажем, на бироу се води, они имају опис посла који могу да раде. Значи, једноставно, ретко ко то спороводи. Услови их, ако можеш ради, ако не можеш, иди у пензију", наглашава Дејан Драјић - Удружење оболелих од МС-а Колубарског округа.
Пројекат „Посао по мери", осим у Ваљеву реализује се у Новом Саду, Суботици, Зрењанину, Нишу и Београду. Требало би да економски оснажи особе са инвалидитетом и у тој области побољша локалне акционе планове.
„Оно што је добра вест да се довољно средстава прикупља у буџетски фонд за запошљавање особа са инвалидитетом, али је лоша вест што се јако мало средстава користи, 20 – 30%", каже Катарина Станић, истраживач Центра за социјалну политику.
„Оно што ми радимо као Центар за самостални живот јесте кампања заступничка за боље услове за запошљавање особа са инвалидитетом, како на националном, тако и на локалном нивоу. Дакле, сви знамо да са националног нивоа иде одређена законска регулатива, а на локалном нивоу се она прилагођава условима и потребама на локалу", наглашава Мимица Живадиновић - Центар за самостални живот ОСИ.
Парадокс је да државне и локалне установе нису у обавези да запошљавају особе са инвалидитетом. Послодавци, пак, по Закону треба да их запошљавају и за то имају повластице, али, у пракси, то углавном не чине и рађе плаћају пенале.
Коментари