Кинеска свадба на српски начин

Као део седмодневног туристичког путовања у три земље региона, кинеским туристима су у косјерићком крају понудили „српску свадбу” у којој они активно учествују. Прве такве свадбе у којима су учествовали Кинези биле су 2019. у Етно-селу „Гостољубље”, корона их је прекинула и обновљене су ове године.

Српска сеоска свадба из седамдесетих година, са свим обичајима, а у већини главних улога Кинези. Брзо су од туристичке групе постали сватовска поворка која је кренула по младу, пратећи кочију с младожењом, овога пута двојицом јер су биле и две младе, уз изворну песму и музику.

boxPluginImg

„Веома занимљиво, врло посебно и необично искуство и ја сам срећна. Сви смо овде веома срећни што учествујемо у овој церемонији, занимљиво искуство и ја сам поносна на своју екипу и мислим да смо сви доживели ново искуство”, срећне су кинсеске „младе”.

Косјерићке „младожење” у овој туристичкој представи већ имају доста искуства с кинеским „сватовима” и „невестама”, кажу кинеске „младе”.

„За њих је ово мало збуњујуће али ок. Споразумевамо се на енглеском”, каже Марко Васић, „младожења”.

„Углавном из Шангаја екипе које долазе су мало опуштеније, а остатак Кине, они су мало стегнутији и онда након неког времена опусте се и све то буде ок”, истиче други „младожења” Ђорђе Остојић.

Већина кинеских туриста који овде стижу је из солитера у милионским градовима па је за њих долазак у природу, међу мионичка брда употпуњен свадбом прави доживљај. Стигну и у коло, да науче кораке али и да фотографишу и снимају.

„Ми не можемо њима, поготову доста њих не говори ни енглески језик и не можемо им баш до детаља објаснити као изгледа нити до детаља то треба да знају али генерално њих занима да виде тај обичај, једноставно да се забаве да виде као се изводи млада, обара јабука,како се ломи колач и шта се све дешава овде”, Жељко Средић, етно-село „Гостољубље”.

Ових дана је заказано 10 „кинеских” свадби, дан за даном, а од почетка године укупно двадесет пет.

петак, 09. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом