Читај ми!

Мечићи на пролеће: У националном парку Тара маркирана медведица Јелисавета

У Националном парку „Тара“ у сарадњи с београдским Биолошким факултетом настављено је маркирање медведа. ГПС огрлицу добила је недавно медведица Јелисавета . Досадашње искуство показује да се неки од младих медведа крећу на територији површине шеснаест , седамнаест пута већој од Националног парка „Тара“.

Тајни живот Јелисавете тарске и куда ће она скитати пратиће се наредне три године ако јој пре не досади сателитска огрлица.

“Јелисавета је маркирана 18. јуна ове године. То је млада женка од неких 4-5 година. Очекујемо да ће можда наредне године имати мечиће”, каже Бранко Безаревић Национални парк „Тара“.

Јелисавета је седамнаести маркирани медвед на Тари. То је један од начина на који у Националном парку прате највећу популацију мрких медведа код нас. Њихову бројност и навике одређују и преко ДНК узорака као и камера-замки на местима где се често крећу. Посебно су занимљиви сусрети неоспорног господара тарских шума с другим животињама.

“Постоје врсте  које су мало пријатељскије као што је например лисица, тако да може се видети доста снимака медведа и лисица па чак и  неке младе лисице пошто једноставно њу медвед не сматра као неког ко њих угрожава или може да му значајно извор хране угрози. Такође, имали смо и сусрете медведа и вука такође на хранилишту,  јазавца и још неких врста”, објашњава Бранко Безаревић.

После прошлогодишњих снимака које је направио једини медвед с камером Александар Велики, интересовање  јавности  за тарског меда је све веће .

Имамо људе који се интересују, који би волели да виде и у том смислу имамо и туре посматрања медведа. С друге стране имамо опет оне људе који на неки начин зазиру, односно плаше се да ли је безбедно да бораве у природи и да ли постоји могућност напада медведа и тако да свако види ситуацију из своје перспективе”, каже Ранко Миловановић Национални парк „Тара“.

Ма која перспектива да је у питању, селфи  крај дрвеног меде је омиљени и готово обавезни сувенир с Митровца.

 

уторак, 13. мај 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом