Читај ми!

Бујични потоци зауставили истраживања на палеонтолошком локалитету "Пребреза"

Бујични потоци који су почетком пролећа и током летњег невремена захватили подјастребачка села у околини Блаца нанели су огромну штету и палеонтолошком локалитету "Пребреза", где су откривени најстарији примерци праисторијских животиња на простору Балкана. Да проблем буде већи, није санирана штета ни од прошлогодишњих поплава које су урушиле прилаз локалитету, који је од тада неприступачан туристима.

Иако је већ дубоко загазио у девету деценију, Раде Ракоњац у Пребрези свакодневно обилази окамењене остатке кичмењака старих око 15 милиона година. Показује шта је вода однела, а шта ново донела.

 

"Нашли смо главу од хијене која нигде није у свету нађена таквог облика. И она је отприлике одредила старост овог терена. Нађени су папкари, копитари, месождери, биљоједи, ту су антилопе, газеле, преци данашњих срна, коза", наводи Раде Ракоњац из Пребрезе.

Стручњаци тврде да је ово значајније палеонтолошко налазиште у Европи.

Само у овом делу Глувог потока пронађено је више од 100 експоната, међу њима кости жирафе и мамута и прва вилица непознате животиње коју је пронашао Раде Ракоњац још 1947.године.

Нађени фосили налазе се у Периродњачком музеју у Београду, а реплике у својеврсном музеју на отвореном до кога се кроз Глуви поток и ерозивно земљиште тешко долази.

"Докле су мостови стајали долазио је народ, долазили су са свих страна. Долазили су из Аустралије, трудио сам се да сваком покажем", истиче Раде Ракоњац из Пребрезе.

Локалитет се простире на хектар површине, а о његовој заштити стара се ЈКП "Хамеум" из Прокупља.

"Радимо на популаризацији овог заштићеног подручја који је прве категорије и другог степена заштите. Доста тога што је било урађено стицајем околности, услед непогода које су нажалост погодиле ово подручје, услед поплава је однешено", истиче Ана Церовић, ЈКП Хамеум Прокупље.

Стручњаци Природњачког музеја у Београду на јесен ће наставити истраживања на овом локалитету који важи за један од најстаријих налазишта фосила у Европи.

петак, 28. новембар 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом