Лајковчани у акцији за чистију Колубару

Обале Колубаре су омиљено излетиште Лајковчана. Зато су уочи Дана планете и ускршњих празника у Лајковцу организовали велику еколошку акцију у којој су, поред надлежних служби, учествовали и љубитељи здраве природе.

На обалама Колубаре поред Лајковца је излетничко-етно насеље са 150 вајата и сојеница, стара Јолића воденица, одбојкашко игралиште, градско купалиште, дуга пешачка стаза.

Градска чистоћа, еколози, риболовци, планинари, ученици и предшколци, чланови рафтинг клуба и друштвено одговорне фирме, на свој начин, помогли су уређење омиљеног састајалишта Лајковчана.

"Купили смо флаше из воде уз обалу где није могло да се приђе и жбуње и растиње на које се каче флаше смо секли. - Било је овде пуно флаша? -Па мање него прошле године", каже Милош Ђурђевић из Рафтинг клуба Лајковац.

Градаска чистоћа Лајковца је уређивала дрвореде и односила смеће које су прикупљали грађани, а ученици су засадили нове биљке на обали Колубаре.

"Ми све значајније датуме везане за очување природе, и дан вода и дан планете, све обележавамо, и ово се некаконадевезује на целолкупну ту причу и заинтересованост деце је велика", каже Биљана Жујовић , директорка Основне школе "Миле Дубљевић".

Деца са посебним потребама на обали славне реке формирала су срце од цвећа и радовала су учешћу у лепој акцији.

"Знате шта, они о томе причају непрекидно. Тако да сваки излазак и свака врста дружења и учествовање на било којим манифестацијама и акцијама ми радо се одазивамо и они са великим, великим интересовањем долазе и радошћу", наводи наставница Маријана Јовић.

Из године у годину, све више Лајковчана уређује Колубару. Расте њихова свест о потреби здраве животне средине.

"Желимо да овом акцијом све љубитеље природе који ће за предстојеће празнике проводити време у природи, да их научимо да природу оставе бољу него што су је нашли. Да за собом не оставе неке отпатке и смеће, а уједно желимо да подигнемо ниво свести о екологији. Да неки наши најмлађи науче да воле Колубару као што је и ми волимо", каже Бојан Богдановић, директор ЈП "Градска чистоћа" Лајковца.

Акцију уређења Колубаре пратили су и културни садржаји. Организатори су уз важност уређења реке подсетили и на историјски значај Колубаре у Првом светском рату.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом