Читај ми!

И овог марта роде у својим гнездима у Мрчајевцима

Више од деценије у пролеће се у Мрчајевце код Чачка враћају роде. Највише им се обрадују малишани из вртића крај ког су, на високом оџаку, направили гнездо. У чачански крај већ је стигло три пара.

Да децу не доносе роде ови малишани знају, али иако та песма можда нема везе са овим весницима пролећа број деце у вртићу "Звончица" у Мрчајевцима из године у годину се повећава. Сада их има преко 170 и сви се пернатим комшијама радују. Тако исти пар дочекују и нове генерације и науче доста о белим родама:

"Научила сам у вртићу да се оне селе кад дође зима."

"Знам да роде имају велики кљун шиљати, имају дугачак врат и велике ноге".

"Имају високи кљун да не морају да улазе у воду него са површине да ухвате рибу".

"Рода иде у вртић и ја волим да рода дође".

 

Брзо је овај грациозни пар поправио гнездо у коме су прошле године одгајили младунце. Да се врате свом мрчајевачком дому, од Јужне Африке превалили су далек пут.

"Док дођу до наших крајева чекају их и далеководи и још многе опасности. Значи, све то кад савладају појаве се на истом месту и то још нико није објаснио тај њихов феномен орјентације у природи'', каже Драгиша Петровић, из удружења "Сове на опрезу" из Чачка.

Раније су се роде искључиво гнездиле на дрвећу, сада се све више приближавају насељима и људима. Да лакше свију своје гнездо у чачанском крају већ је постављено пет вештачких платформи.

"Сад имамо људи који се сами јављају и траже да им у близини кућа поставимо те платформе за роде тако да се надам да ћемо сигурно у будућности поставити бар још неколико на територији Града Чачка'', наводи Драгиша Петровић, из чачанског Удружења "Сове на опрезу" Чачак.

Ове године беле роде су, пре првих ласта, стигле у долину Западне Мораве. Орнитолози се надају доласку већег броја ових птица. Пре седам година јужно од Саве и Дунава забележено је 380 активних гнезда белих рода, по попису Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

среда, 02. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом