четвртак, 26.12.2019, 17:40 -> 18:11
Извор: РТС
Аутор: Данијела Манић Стојилковић
Каталог албанских имена и презимена
У Бујановцу је представљен Каталог најчешћих албанских имена и презимена. Омогућиће матичарима да имена припадника албанске националне мањине уписују у матичне књиге прецизно и тачно, а моћи ће да га користе и друге јавне службе.
Породица Јусуфи из Букуревца код Прешева добила је још једног члана, малог Лиона. Родитељи су име сина уписали и на матерњем, албанском језику.
„Имали смо доста проблема због тога како је уписано овде, а онда тамо нам пише нешто друго, после има много проблема док променимо“, каже Фахредин Јусуфи из Букуревца код Прешева.
Имена новорођене деце прво се пријављују служби Здравственог центра, а потом електронском пријавом матичарима.
„Да све службе координирано раде. Дакле, да не буде транскрипција, овде једна, код матичара друга. Наравно, и родитељи су ти који просто имају увид у све то", наводи Беба Каначки из Здравственог центра у Врању.
Албанска азбука се разликује од наше, због тога је било проблема при упису имена и презимена.
„Када сам ишао да узмем пасош и рекли су ми име, нису знали да ми читају име, рекли су Љорик Лимани, Лорик Лимани“, каже Лорик Лимани из Бујановца.
„Наилазимо на те проблеме који треба да се решавају. Рецимо, име Бардуљ нећете моћи добро написати“, каже Исмаил Бајазити из Бујановца.
Каталог албанских имена и презимена користиће се у болницама, свим службама у локалним самоуправама, полицији. Како је најављено, добиће га до краја године.
„Овај каталог ће сада омогућити поједностављење свих процедура око тога и паралелног уписа, и уписа на албанском језику и уписа ћирилицом на српском језику“, каже Шаип Камбери, председник Општине Бујановац.
„То је уставно право и законско право да му се испише име тако како припадник одређене националне мањине буде хтео и да то буде право исписано“, наводи Рагми Мустафа, председник Националног савета Албанаца.
Каталог је резултат рада више институција, Министарства за државну управу и локалну самоуправу, мисије ОЕБС-а у Србији, Координационог тела и Националног савета Албанаца.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар