Дани јеврејске културе у Шапцу

Јевреји који су до Другог светског рата живели у Шапцу дали су значајан допринос његовом привредном и културном развоју. У том граду, први пут се одржавају Европски дани јеврејске културе.

Из града у којем је одрастао, Боривој Којен Аврамовић одселио се у Израел пре више од две и по деценије.

 

Његова породица је последња јеврејска породица која је живела у Шапцу:

"Овде сам провео најлеше године живота, учио школу, оженио се. Изродили децу, и увек се радо враћам. Ту љубав према Шапцу осећао исто као и мој."

Живана Војиновић, ауторка књиге "Аврамова деца", показује кућа виђеног Шапчанина, који има место у историји Шапца:

"Звао се Исак Жак Бити Јаков, био је први индустријалац, фабрикант сапуна и мирисног мошуса. Изузетан мајстор свог посла."

У оквиру Европских дана јеврејске културе, у Народном музеју изложена су писма Хилде Дајч, студентикње која је волонтирала у логору на Старом сајмишту.

"Хилда Дајч је отишла тамо да помаже људе који су били смешти онде, и нажалост није се вратила жива", истиче Нела Тонковић, в. д. директора Народног музеја Шабац. "Она је као сви београдски Јевреји, убијена у душегупкама које се 1942. кружиле Београдом."

Све ове манифестације имају два циља, рекла је Њ.е. Алона Фишер Кам, амбасадорка Израела:

"Први циљ је да се сачува јеврејско наслеђе и јеврејска заоставштина, други циљ је да млади никад не забораве све злочине."

На сцени Шабачког позоришта, премијерно је изведена представа о Ани Франк, јеврејској девојчици која је написала дневник током скривања од нациста.

"Мислим да сви знају њену причу", каже Милена Богавац, директорка Шабачког позоришта. "Такође мислим, да смо као друштво, као свет, мало из те приче научили. Чини се да се и данас у свету та ствар може поновити, због тога је врло важно да се њена прича стално прича."

Музеј шабачких Јевреја до краја септембра добиће сталну поставку, која ће подсећати на њихово страдање и значај у привредном и културном развоју града.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 06. март 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом