Специјалитети од паприка у Банатском Брестовцу

Удружење жена "Соса" из Банатског Брестовца, код Панчева, организовало је Дане повртара. Манифестацију која промовише народне обичаје, домаћу радиност, дружење и повртарску производњу ово Удружење назвало је "Златна јесен".

Највећу паприку од 450 грама на свом штанду има Марија Ђурић из Банатског Брестовца која каже да је овогодишња суша, али и ђубрење домаћим стајњаком, допринело да плод буде такав.

"Не би била овако крупна да није бачено много ђубрета, а морало је доста и да се залива. Ова је и укуснија и слађа од ситније паприке", каже Марија Ђурић из Банатског Брестовца.

Свака домаћица има свој рецепт за ајвар, а Евица Дракшан из Банатског Брестовца објашњава да је за ту зимску посластицу најбоља паприка куртовка црна:

"Од ње се прави најбољи ајвар зато што је месната и сува, није водена паприка."

Паприка је скупља него прошле године, и кошта од 60 до 150 динара по килограму.

"Све је поскупело, производи остали исти. Време нас је убило, час киша, час јако сунце и било је за одржавање катастрофално", наводи Александар Ђурић из Банатског Брестовца.

Чланице Удружење жена из Дебељаче у Банатски Брестовац донеле су неколико врста различитих специјалитета од паприке.

"Од паприке смо направиле неколико врста хране. Паприка је хранљива - то се зна и сад јој је сезона. Ми смо донеле колаче од паприке, поховане паприке, печене, зелене и неке салате", каже Розалија Чанка из Дебељаче.

Удружење жена "Соса" из Банатског Брестовца није случајно манифестацију која промовише народне обичаје, домаћу радиност, дружење и повртарску производњу назвало "Златна јесен".

"Зато што је јесен златна и што је банатска, а све у Банату је златно и лепо", каже Милка Чурић из Удружења жена "Соса".

Банаћани спремно дочекују јесен и видећемо да ли ће свима бити и берићетна, али је сигурно да ће плодови својим разноврсним бојама украсити војвођанску равницу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом