Пауловнија све популарнија на нашим просторима

Срећан Крстић из Глогоња је прошле године набавио 60 садница пауловније, биљке пореклом из Кине, која расте четири пута брже од осталих врста дрвећа. Успео је да их одржи уз свакодневно обилно заливање, за шта је подигао и малу ветрењачу.

Пауловније Срећана Крстића из Глогоња преживеле су велику сушу овог лета захваљујући свакодневном заливању и систему кап по кап. Свакој биљци треба бар 20 литара воде дневно. За годину дана порасле су до пет метара, мада је већина њих чепована.

"Чеповање је поступак кад се биљка сасече до дна стабла, а то се ради да би после још брже расла", објашњава Срећан.

Срећан још увек нема користи од пауловније, али имаће за неколико година, кад треба да порасту до 25 метара.

"Одлучићу да ли ћу да их продајем за пелет, за огрев, или за израду музичких инструмената и бродоградњу", каже Срећан.

Због брзог раста, пауловније су добре и за пошумљавање, а њихови огромни листови производе велику количину кисеоника, па се саде по парковима.

Да би могао да залива, Срећан је набавио и 3.000 евра вредну ветрењачу, а ту су и соларни панели и базени са 3.000 литара воде. Све је обезбеђено за очување пауловније, биљке која постаје све популарнија на нашим просторима.

rts.pancevo@rts.rs
+381 13 342 555

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом