Прекогранична сарадња Србије и Бугарске

У Ћустендилу, пограничној области у Бугарској, почела је реализација ИПА пројекта прекограничне сарадње Србије и Бугарске уз финансијску помоћ Европске Уније. Популаришу локалне народне занате на традиционалним фестивалима,у Ћустендилу, Сурдулици и Босилеграду.

Почела је реализација ИПА пројекта прекограничне сарадње Србије и Бугарске у Ћустендилу, бугарској пограничној области.

Уз финансијску помоћ Европске Уније популаришу локалне народне занате на традиционалним фестивалима,у Ћустендилу, Сурдулици и Босилеграду.

Слађан Стојановић каже да корак даље од излагања, занатлије своје тајне откривају, а посетиоци
постају активни учесници, за разбојем, крај грнчарске машине, преду вуну.

"Гледала сам како она ради па и ја покушавам, мора да се осети", каже Љиљана Цветковић.

Промовишу јела из својих средина, здраву, органску храну од састојака лако доступних у природи.

"То је нешто што су наше баке правиле, то је било надохват руке, могло је да се убере а није се плаћало", каже Евгенија Булатовић, Удружење жена.

"Ово је карвинг, то је стара вештина, која се примењује у исхрани, да би се улепшала", каже Оливера Младеновић.

Крај разбоја Љиљана Куларова евоцира успомене, некада је по 5, 6 жена радило истовремено, сада занат чувају појединци.

"Тешко је, у време наших мајки радили су се и теписи, ћилими, покривачи, чак и панталоне и крпе", каже Љиљана Куларова.

У Ћустендилу све је у знаку трешње,на  централном градском тргу од трешања слике, бубамара, корпе.

Трешња је најважнији извозни производ, и простире се на 1.600 хектара.

"Тај укус наше трешње нико не може да постигне, имамо Институт за воћарство који стално истражује нове сорте, и наш бренд је ћустендилска трешња", каже Борислав Крумов, координатор пројекта.

На традиционалном ћустендилском фестивалу, празнику трешања, занатлије размењују искуства, развијају пограничну сарадњу.

"Три партнера у пројекту дају ревитализацију старих заната и модернизацију за ново доба", каже  директор Сурдуличког културног центра Сузана Станковић Алексић.

ИПА програм прекограничне сарадње уз подршку Европске Уније наставља се на манифестацијама Власинко лето, Крајиште игра и пева и Балканска черга.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом