"Ћоровићеви сусрети" у Билећи и Гацку

У оквиру "Ћоровићевих сусрета" у Гацку је одржан међународни научни скуп историчара "Босна и Херцеговина у Првом светском рату". У Билећи, писци и књижевни критичари разговарали су о књижевном делу Милована Данојлића, и одржано књижевно вече посвећено савременој српској прози.

Српско просвјетно и културно друштво "Просвјета" организовало је у Билећи и Гацку традиционалну културну манифестацију "Ћоровићеви сусрети" , која негује савремено српско прозно стваралаштво и достигнућа у српској историографији.

У оквиру манифестације у Гацку, одржан је међународни научни скуп историчара "Босна и Херцеговина у Првом светском рату".

Др Милан Мицић истиче да је српски народ у Босни и Херцеговини поднео најтежи терет, јер се сматрало да се на тај начин кажњавају убице Франца Фердинанда:

"Казна није требало са стигне само организаторе и извршиоце атентата него цели један народ."

У читаоници билећке "Просвјете", књижевници и књижевни критичари разговарали су о књижевном делу Милована Данојлића. Проф. др Јован Делић сматра да је Данојлићево дело веома разуђено и разноврсно, истичући да, ако се говори о његовој прози, не може да се занемари његова есејистика:

"Не можемо занемарити ни његову публицистику, која је све само не публицистика у оном лошем дневном значењу речи."

Књижевно вече "Српска проза данас" окупила је у билећком Дому културе истакнута српске писце.

Награда "Владимир Ћоровић" за животно дело додељена је Ђури Тошићу, научном саветнику историјског института у Београду, док је награду "Светозар Ћоровић" добио Срђан Милићевић, романсијер и приповедач, за књигу приповедака "Слова у песку".

Професор Никола Асановић, организатор манифестације, сматра да су "Ћоровићеви сусрети" успели да изграде оригиналну концепцију таквих и сличних манифестација, која успева да покрије "васколики српски простор".

У програму 16. "Ћоровићевих сусрета" учествовали су и хорови, пијанисти, глумци, рецитатори и етно-групе, а представљено је и ново издање часописа за књижевност и културу "Нова зора".
                                                                                                                               

rts.kikinda@rts.rs 

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 15. фебруар 2026.
0° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом