Олимпијада у Качареву

На 40. олимпијским сеоским играма у Качареву, око хиљаду спортиста такмичило се у једанаест дисциплина.

Сеоске олимпијске игре имају вишеструки значај за све учеснике. На овај начин спортисти промовишу средину из које долазе, а млади имају мотивацију да се читаве године баве спортом како би што спремнији дочекали такмичења.

Горан Николов из Алексинца сматра да је веома значајно што на овај начин може да се укључи велики број људи који немају прилику да се боре на званичним такмичењима. Миодраг Лазаревић из општина Пентелеј у Нишу каже да овакви догађаји доприносе развоју села и месних заједница и да су значајни због популаризације спорта у малим срединама.

Најновија истраживања показују да предшколска деца у сеоским срединама мају много више телесних поремећаја и деформитета, него градска деца, а претпоставља се да је узрок неправилан начин живота, каже професор и доктор Предраг Гавриловић, Председник савеза за рекреативни спорт Србије:

"Предрасуда је да деца на селу имају довољно физичких активности и да им нису потребна нова ангажовања. То није тачно, јер можда и имају и више него што је потребно разних активности које нису прилагођене њиховом узрасти и полу и зато о свему треба водити рачуна."

Качаревци су су се показали као добри домаћини, али и као такмичари, што и не чуди јер у свом селу имају добре услове за тренинге.

"Наше место иако је мало има клубове у републичким и покрајинским ранговима такмичења. То је веома значајно, јер мотивише младе да се баве спортом што доприноси здравијем начину живота", наглашава  Бранко Бокун, председник МЗ Качарево.

Следеће Олимпијске сеоске игре одржаће се већ наредне године и сви који нису задовољни овогодишњим резултатима имају довољно вермена да се боље припреме, али већина такмичара истиче да им је дружење важније од такмичења, јер ипак је ово само рекреативни спорт.

rts.pancevo@rts.rs
+381 13 342 555

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 15. фебруар 2026.
1° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом