Читај ми!

Препуне ски-стазе на Старој планини

На почетку сезоне скијања на Старој планини смештајни капацитети попуњени, а интересовање туриста веће за петину у односу на прошлу годину. Ски-центар има 13 километара стаза, гондолу, две четвороседне жичаре и два ски-лифта који могу да приме седам хиљада скијаша на сат.

Сезона скијања је и званично почела на Старој планини. Сви смештајни капацитети у хотелима и у домаћој радиности попуњени су, а интересовање туриста веће је за петину него прошле године. У овом зимском туристичком центру још нису завршени сви објекти предвиђени мастер планом што и није могуће без помоћи државе и иностраних инвестиција.

Док траје сезона скијања, капацитети, укупно 700 лежајева у хотелима и код приватника, на планини су попуњени.

"По последњим резервацијама, сезона ће до првог априла бити за 20 одсто боља, што нас веома радује. Очекујемо и бољи проценат", каже директор хотела "Стара планина - Фалкенштајнер" Никола Марковић.

За приватни смештај одлучују се они са плићим џепом или љубитељи добре домаће хране.

"Сви воле да једу нашу храну која је произведена на старопланинским њивама и ливадама", каже Надица Ћирић из виле "Бабин зуб - Балта Бериловац".

У општини Књажевац кажу да се први позитивни ефекти туристичке експанзије на Старој планини већ осећају.

"Као локална самоуправа, ми ћемо и даље радити оно што је у нашој моћи, а то је интензивна активна промоција потенцијала Старе планине. Такође, као локална самоуправа инвестираћемо и у инфраструктуру онолико колико је то у домену наших финансијских капацитета", каже председник Општине Књажевац Милан Ђокић.

Ђокић додаје и да овај пројетак "по значају, могућностима, али и по потенцијалима и позитивним ефектима, у многоме превазилази оквире локалне самоуправе."

Држава је 2006. године почела, веома амбициозно, да гради ски-центар на Старој планини који сада има 13 километара стаза, гондолу, две четвороседне жичаре и два ски-лифта који могу да приме седам хиљада скијаша на сат.

Више од 30 милиона евра уложено је у хотел "Стара планина" којим сада управља аустријски "Фалкенштајнер", али и у комуналну инфраструктуру и путеве.

Све ово, до сада постигнуто, ипак је предалеко од реализације мастер плана којим је предвиђено да на Старој планини буде преко 150 ски-стаза за 27 хиљада скијаша дневно.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 12. новембар 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом