четвртак, 29.08.2013, 13:05 -> 13:52
"КозАрт" фестивал у Александровцу
Шесту годину заредом, Александровац је домаћин међународног фестивала класичне музике "КозАрт". Током осам дана, љубитељи уметничке музике, доброг вина, традиције и природе, уживали су у наступима светски признатих уметника и најдаровитијих студента, полазника мајсторских радионица. Последњи у низу, одржан је концерт камерне музике композиторке светског гласа, Исидоре Жебељан.
У Александровцу се вечерас, наступом полазника мастер клас радионица и концертом "Classical jam session", завршава 6. међународни фестивал класичне музике "КозАрт".
Током осам дана Жупљани и њихови гости, љубитељи уметничке музике, доброг вина, традиције и природе, из вечери у вечер, били су у прилици да уживају у наступима петнаестак светски признатих уметника и најдаровитијих студента, полазника мајсторских радионица.
Посебну пажњу публике, репертоаром и бројем извођача на сцени, изазвао је концерт композиторке светског гласа, Исидоре Жебељан.
Бајковити амбијент Етно села у Латковцу, учесницима Фестивала био је полазна тачка за истраживање живописних Жупских предела, али и мирна лука у којој су обављали део проба уочи наступа. За већину извођача, који уметничке каријере одавно граде у свету, ово је први боравак у Александровцу.
Бојан Зулфикарпашић, један од најпопуларнијих џез пијаниста у свету, који је специјално за ову прилику дошао из Француске, у којој живи последњих 25 година.
"За мене је на неки начин ово ходочашће по Србији. Откривање делова Србије које нисам знао и путовање по Србији у којој нисам био двадесет и нешто година. Мислим да је јако важно правити културне програме у свим срединама. У Француској се организује више од 80 џез фестивала. Оног тренутка када нека мала средина одлучи да организује фестивал, за пар година постаје светски позната и креће његов развој. Зато ми је драго што "КозАрт" постоји и што сам имао шансу да свирам, по први пут, пред публиком у Александровцу у Жупи. Толико да су ме већ назвали Бојан Ж., као жупски, а не Бојан З. , како ме у свету зову", каже он.
Посебан утисак на Исидору Жебељан, најизвођенију српску композиторку на светској музичкој сцени, оставило је Етно село.
"Ово место је толико чаробно, као кад идете на крај света и пронађете оно рајско место које највише личи на детињство. У којем се човек осећа дивно и сигурно. То, наравно, има много везе са природом која је предивна, али и са људима. Оно што је мене очарало прво у Латковцу, а онда и у Александровцу је што сам овде срела људе какве је у Србији последњих година све теже наћи. То су људи који су чисти, који имају јако много ентузијазма. Који доказују, у ствари, да српска духовност није нестала и то је нешто што за мене представља ону дивну наду да је могућа ренесанса, обнова српског духа. Људи овде све примају отвореним срцем и то је оно што у ствари нама уметницима страшно много значи. Од тога се напунимо и од тога живимо после дуго", каже Исидора Жебељан.
Успеси које композиције Исидоре Жебељан нижу на свим водећим светским музичким сценама, допринели су, између осталог, да 2006. године постане најмлађи члан САНУ, а прошле године буде примљена у елитно друштво Светске академије уметности и науке (WААС). Наступ на "КозАрту" прво је гостовање у Александровцу.
"Све су сцене у ствари исте, јер суштина је у размени љубави. Ако то постоји са публиком онда је потпуно свеједно где сте. Ако тога нема можете да будете на врху света, али хладно је", каже Исидора.
Светлост и топлину концертом "Илуминације" Исидора је донела жупској публици. На сцени са кафанским амбијентом, али у узвишеној атмосфери, током једночасовног наступа у Дому културе, осмочлани оркестар "Жебељан" извео је неке од њених најлепших камерних композиција писаних за позоришне комаде. Публика им је узвратила овацијама.
Катарина Јовановић, један од најлепших и најекспресивнијих гласова на оперским и концертним сценама Европе, уметничка директорка Фестивала "КозАрт" каже да је Србија, нажалост, потпуно незаинтересована за класичну музику.
"Врло су ретки људи, попут ових који су у Александровцу из вечери у вечер долази на концерте, који имају потребу и желе да све то чују, јер сматрају да то доприноси побољшању њихових душа и њих самих. Наша култура је пуна парадокса које не могу да разумем. Ми немамо ни једног јединог народног певача кога можемо ставити у светску арену, а имамо толико уметника класичне музике, који не да могу бити стављени тамо, него су водећи уметници у свету. Попут Гордана Николића, једног од најистакнутијих камерних музичара у Европи, који је читаву деценију као концерт мајстор предводио Лондонски симфонијски оркестар, а који је након три године поново представио домаћој публици баш овде на КозАрту. А опет држава такве Фестивале не подржава, или то чини са минималним средствима. Не знам зашто су врсни уметници овој земљи непотребни. Сваки од ових концерата који смо ми имали у програмацији овог фестивал апсолутно можемо да покупимо, ставимо било где у свету и то функционише. И то је оно што је основни критеријум овог фестивал. То је да нема компромиса са квалитетом. Тражимо само најбоље, тражимо апсолутно само најквалитетније", каже она.
Иако организација фестивала уметничке музике у Србији представља прави подвиг КозАрт се не предаје. Након Гордана Николића, Рите Кинке, Исидоре Жебељан и Бојана Зулфикарпашића, који су наступили ове године, догодине се очекује и поновни долазак виолинисте светског гласа Немање Радуловића.
За осми фестивал, 2015. године у плану је да се у Александровцу организује маратон камерне музике.
rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438-707
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар