Бесплатно лечење за дијабетичаре

Правилником о рехабилитацији дијабетичара који примају инсулин и старији су од 18 година, омогућено је да, једном у четири године, о трошку државе могу да бораве у Врњачкој Бањи на десетодневној едукацији. Уз савете стручњака, комплетну дијагностику и свакодневну физичку активност, уче како да што квалитетније живе са овом болешћу.

Пунолетни дијабетичари поново једном у четири године могу о трошку државе да бораве у Врњачкој Бањи на десетодневној едукацији и лечењу.

Првослав Петровић из Бајине Баште дијабетичар је десет година, а последње две прима инсулин. На едукацији је први пут, али већ је почео да мења своје животне навике.

"Могу вам рећи да ми се много свиђа, пре свега што је то на неки начин режим дисциплине, на време доручак, ручак, узимање инсулина. Медицинско особље се пуно труди да нам улије  поверење и да схватимо шта нас чека ако се не будемо лечили на време", додаје Петровић.

У првој групи, 250 дијабетичара кроз свакодневне организоване програме, усваја нове животне навике, с циљем да квалитетно живе и да избегну могуће компликације.

Дијабетичари су готово једногласни да тих десет дана, колико проведу под стручним  надзором, помажу да смање ниво шећера у крви. Уколико  се придржавају правила која науче и по  повратку у средине из којих  долазе, сигурни су да ће им олакшати свакодневни живот.

Најважније је, кажу, да дијабетичари промене стил живота и предупреде могуће компликације које болест, ако се не лечи, проузрокује. Да буду физички активни и правилно се хране.

"Храна је лек", каже др Данијела Карамарковић, интерниста и специјалиста исхране, додајући да оброк дијабетичара обавезно мора да се састоји од чорбе, главног јела, најчешће барено поврће и парче меса, уз  неизбежну сезонску салату и око 100 грама хлеба по оброку.

"Сваки пацијент од свог лекара добија терапију, лекове, инсулин, дијагностику болести, а на нама је овде у Специјалној болници "Меркур" у Врњачкој Бањи, да им променимо животне навике, и да схвате значај редовних оброка и свакодневне физичке активности", каже др Карамарковић.

Уколико се дијабетичари придржавају предложене измене животних навика, могуће је да се зауставе компликације код оболелих ако су почеле, или да се њихов настанак одложи ако се нису појавиле.

За пет година о трошку државе у Меркуру је боравило око 42.000 дијабетичара који су на инсулинској терапији. Лечење компликација је у Србији као и свуда у свету, изузетно скупо, а превенција умногоме може да помогне да дијабетичари квалитетно и дуго живе.

Правовремено лечење важно је, не само за дијабетичаре, већ и за породицу и за државу, јер су трошкови лечења оболелих од дијабетеса са компликација 11 пута већи,  него лечење оболелих  који немају компликације.

rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333-465

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом