Читај ми!

Година крушевачке власти

За годину дана, колико су на власти у Крушевцу, представници коалиције коју чине напредњаци, социјалисти, JС и ДСС, начинили су многе промене. Опозиција их назива козметичким, а грађани лепим и корисним, али не и кључним за бољи живот и већи стандард.

Централна прослава Дана Војске Србије и свечана седница Владе на Видовдан, у свет су из Крушевца послали најлепшу слику о граду који тежи да поврати углед некада четвртог привредног центра у земљи.

Први задатак нове власти био је сређивање стања у буџету.

Према речима градоначелника Братислава Гашића, град је наследио дуговања преко 627 милиона динара: 

"Измирили смо све наслеђене обавезе, осим кредита чија отплата тече по предвиђеним ануитетним плановима. Редовно измирујемо текуће обавезе тако да смо један од ретких градова, а можда и једини у Србији, који не дугује ни динара за утрошену електричну енергију, гас, телефонске услуге, воду, грејање, превоз, осигурање имовине и лица, обавезе према извођачима радова итд."

Од 700 милиона инвестиција током протеклих годину дана, како се наводи у годишњем извештају о раду, 60 милиона чине донације којима се интензивно уређује град.

Реформисана је и локална администрација. Локалним акционим планом предвиђено је да се из буџета издвоји 41 милион динара за запошљавање три стотине грађана. То није довољно јер је у Крушевцу, званично, без посла њих петнаест и по хиљада.

Низак животни стандард - просечна примања су за 5.500 динара нижа од републичких, и висока незапосленост, по оцени опозиције кључни су проблеми.

"Сигурно да је власт урадила одређени део посла у претходних годину дана, али је приоритете требало другачије поставити", сматра Дејан Срдић, председник ИО Градског одбора ДС Крушевац. "Мислим да је највећи проблем свих грађана Крушевца посао. Упошљавање, радна места и социјална сигурност."

Најтежа ситуација је у предузећима у реструктурирању и врло тешко ће бити поставити их на добре темеље да би их неко приватизовао. Ако се спроведу мере које је Влада Србије најавила то ће произвести велику социјалну катастрофу у Крушевцу, каже Срдић.

Он као проблем наводи и то што су изостала било каква улагања у сеоску инфраструктуру, иако је доста тога урађено на уређењу центра:

"Села и даље тешко могу бити примамљива било коме за живот. Када спојите то и недостатак инвестиција мислимо да су приоритети стављени на погрешну основу, на уређење самог језгра града а практично су изостале инвестиције, и од Републике, и приватних лица. Незапосленост је остала један од доминантних проблема", сматра Срдић, "и, без обзира на статистику која показује смањење, она је и даље на врло високом нивоу. Биће врло тешко суочити се са тим проблемом, посебно што је годину дана прошло а никаквих резултата на том пољу немамо."

Најважнији посао градске власти до краја године, речено је, биће решавање судбине око 3.000 радника запослених у седам колектива у реструктурирању. Привлачење инвеститора, од којих се очекује да допринесу и већем запошљавању, биће приоритетни задатак од наредне године.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом