Читај ми!

Електроника поново у моди

На Електронском факултету у Нишу завршено је пријављивање бруцоша за наредну школску годину. На опште изненађење, за упис на зај факултет било је заинтересовано за трећину више матураната него лане.

Као седамдесетих и осамдесетих година прошлог века, када је Нишка електронска индустрија била успешна фабрика, интересовање за Електронски факултет поново је велико.

Ове године, за упис на тај факултет конкурисало је пет стотина средњошколаца. Број оних који ће се финансирати из буџета, по одлуци Министарства, повећан је са 350 на 420.

Иако на бироу посао чека више од две стотине електро-инжењера, а привреда стагнира, на Факултету кажу да је њихова диплома веома цењена у земљи, а посебно у иностранству.

Некада најбољи студент нишког Електронског факултета, а сада професор на америчком државном универзитету Делавер Драгољуб Покрајац каже да су млади људи у Нишу схватили да су њихова будућност мале софтверске фирме.

Једна од таквих фирми Wеbelinx, за две године запослила је четрдесет двоје младих људи, од тога је више од трећине са електонике.

Школарина на Нишком универзитету, али и изнајмљивање стана, јефтинији су него у другим универзитетским центрима, па се један део бруцоша из централне Србије пре одлучује да студира у Нишу него у Београду.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом