Колико су сезонски радници заштићени

Сезонске раднике у Србији послодавци не осигуравају, а ретко кад и пријаве, иако закон прописују обавезну пријаву места боравка. Трагедија у косјерићком селу Руда Буква подсећа да питање њиховог осигурања и заштите треба што пре решити.

Трагедија у косјерићком селу Руда Буква, када је од удара грома двоје берача малина погинуло а двоје повређено, актуелизовала је питање колико су сезонски радници, којих је у време бербе на десетине хиљада, осигурани и заштићени.

Истраживање у ариљском крају где се ускоро завршава берба малина слика је стања у Србији.

У сезони када је, за разлику од претходних година, много више сезонских радника него места у ариљским малињацима, хиљаде берача пристигло је у овај крај из свих делова Србије и са истока Републике Српске, само с једним циљем - да нешто зараде, а о другом и не размишљају.
Ако се неко разболи, каже Александар Ђорђевић из Сурдулице, онда је газда "надлежан да се обавести и да регулише тај случај".

Да је берба малина и ризик од повреда, уједа змија и инсеката и свега другог што врели дани могу да донесу свесни су и власници, али кажу да немају могућности за осигурање.

Произвођачи имају по десет, петнаест радника, а то кошта, каже Драган Богдановић, председник Удружења произвођача малине "Виламет":

"Ова цена малине то не може да изнесе. Јесте идеја добра и треба да заживи, али треба време да прођ и да се укључи држава и министарства пољопривреде и рада."

Уз осигурање малињака, које последњих година постаје све чешће, осигуравајуће куће нуде и осигурање берача које, бар за сада, нико не користи.

Према речима Данке Тошић из Филијале Дунав осигурања у Ариљу, произвођачи нису били заинтересовани  због тога што је то осигурање на краћи период, колико траје сезона, и које повлачи већу премију.

Било каква евиденција берача, о чијем броју нема тачних података - процене су да их је у ариљском крају до десетак хиљада - олакшала би рад свима.

"Било би добро, и по закону је обавеза, да им пријаве место боравка у полицији", наглашава Бранко Вукајловић, заменик председника општине Ариље. "Људи ту долазе на дужи период, до месец дана и велики број берача смештен је код произвођача."

Пријава места боравка, по закону, обавезна је у року од 8 дана, уз запрећене казне од 10 до 50 хиљада динара. Полицијска станица у Ариљу у јуну и јулу нема евидентираних пријава места боравка.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом