Читај ми!

Одложена берба вишања

Берба вишања у мерошинском крају, у коме је аутохтона облачинска вишња засађена на више од 2.000 хектара, одложена је за два дана, јер су воћари незадовољни откупном ценом од 40 до 50 динара по килограму. Произвођачи се надају повољнијем договору са откупљивачима.

Охрабрен прошлогодишњом откупном ценом од сто динара по килограму, један од већих произвођача вишања у мерошинском крају Иван Станисављевић проширио је засаде тог воћа са два на 4,4 хектара, у шта је уложио више од седам хиљада евра. Ове године, међутим, рачуница је знатно неповољнија.

"Понуђених од 40 до 50 динара ни најмање не одговара ситуацији. Цена проиводње је 35 динара по килограму. Значи, од 65 до 70 еуроценти је минимална цена која би омогућила да радимо даље", каже Станисављевић.

Откупљивачи су све припремили за откуп, али су за сада остали празних гајби. Нису желели пред камере, али кажу да ни они немају сигурност и да још чекају цену на европском тржишту.

Мерошински вишњари, међутим, немају ту привилегију, јер ни једна од три најближе хладњаче не ради.

"Имамо у дугорочном програму да изградимо сопствене прерађивачке капацитете, нека хладњача, и да тако сачувамо нашу робу и продамо по ценама и условима како то нама одговара", каже директор Земљорадничке задруге Славиша Јанковић.

Произвођаче, који су обновили вишњаре, пошто су их пре неколико година, због губитака, масовно запустили, подржало је и локално руководство у општини вишње.

"Тражимо од Министарства пољопривреде да би заштитили цену вишње, да не дође опет до раскрчивања вишњара где би се уништила општина која зависи и овако 80 одсто од пољопривреде", каже Саша Вељковић, заменик председника општине.

Овогодишњи род већи је од прошлогодишњег и поред жилогриза, који је напао десет одсто стабала, а вишњари могу бити задовољни и квалитетом.

"Квалитет је одличан, има суве материје 18 брикса, а очекујемо до 22 брикса суве материје. Нема оштећења од града и нема црвљивих плодова", каже Хранислав Стојановић, инжењер воћарства.

Око осамдесет одсто облачинске вишње из овог краја се извезе, што је само прошле године, овој општини, донело око 15 милиона евра.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236-588

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом