недеља, 14.10.2012, 07:30 -> 07:45
Муке радника из опустошене фабрике
Радници Модне конфекције "7. јули" који су после неуспешне приватизације остали на улици, не успевају да реше проблем повезивања радног стажа и здравственог осигурања. Бивши власник је из фабрике однео све, чак и инсталације и каблове из зидова.
Производи радника Модне конфекције "7. јули" у Куршумлији некада су се носили у земљи и иностранству. Шили су и за најпознатије светске модне брендове, а сада је највећи део њих на улици.
Девет година од пропале приватизације, а пет од раскинутог купопродајног уговора, 370 радника Модне конфекције "7. јули" у Куршумлији не успева да реши проблем повезивања радног стажа и здравственог осигурања. За ове намене потребно је обезбедити око 35 милиона динара.
Звездан Миленковић бивши радник конфекције каже да су радници платили највећу цену погрешне приватизације.
"Шта ћемо са тим здравственим осигурањем, са здравственом књижицом, то нам је приоритет да завршимо, као и радни стаж. Са повезивањем радног стажа, многи радници би отишли у пензију", каже Миленковић.
Бивши директор конфекције Боривоје Урошевић каже да је ово пример пљачкашке приватизације, која је за последицу имала отуђење готово комплетне имовине некада успешне фирме.
"Све инсталације су повађене и продате, каблови и парни котао и комплетан ресторан за исхрану радника. Све је то продато, само су остали голи зидови. Како је то бивши власник продао, то треба да одговори Агенција за приватизацију, па се питамо како је то њему дозвољено", каже Урошевић.
У локалној самоуправи кажу да се и поред бројних обећања у претходном периоду, која су се по правилу појачавала уочи избора, није се даље одмакло од почетка. Није помогло ни формирање нове фирме, која је требало да се угаси, одмах након решавања проблема радника.
"Ми смо имали неке припремљене закључке, али не и закључак Владе да се то повезивање одради. Требало би да закажемо састанак у Министарству финансија, у наредних десетак дана, да се то разјасни", каже председник општине Куршумлија Радољуб Видић.
Општина Куршумлија добила је на коришћење око 5.000 метара квадратних простора некадашње пословне зграде ове фабрике, која једино није отуђена.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар