Све мање добровољних давалаца крви

На сваких стотину секунди у Србији је неком детету или одраслој особи неопходна помоћ даваоца крви. Број добровољаца који бесплатно и анонимно поклањају крв, се смањује, посебно у летњем периоду.

Иако је Крушевац, за разлику од неких других места, деценијама препознатљив по добром одзиву добровољних давалаца крви, овога лета ситација се променила.

У крушевачкој Трансфузији трентно има резерви крви за четири дана. Од почетка године прикупљено је око 2.600 јединица што је за 350 мање него лане.

Иако се криза добровољног давалаштва осећа, у Здравственом центру кажу да се због мањка прикупљене крви у Крушевцу оперативни захвати још увек не одлажу.

Директор Здравственог центра Крушевац Војкан Кулић каже да планирају операције и прилагођавају број извршиоца потребном броју интервенција.

"Проблем имају Крушевљани који се лече на терцијалном нивоу, на клиникама у Београду и Нишу. За њих наша Трансфузија обезбеђује крв, а у помоћ се зову и добровољни даваоци и родбина. Дефицитарне су АБ и О крвне групе Рх - , док највише има А +", каже Кулић.

У крушевачком Црвеном крсту сматрају да је криза давалаштва озбиљна, али и очекивана последица кризе у друштву, затварања фирми, приватизације и отпуштања радника.

"Сва наша друштва била су у колективима који су нажалост десетковани. Некада смо у великим предузећима са 1.000 запослених организовали акције на којима је учествовало и по 300 давалаца, а данас их је у просеку тек тридесетак. Ми до сада нисмо имали овако драматичну ситуацију. Практично улазимо у једну фазу где се враћамо на породично, односно наменско давање, па доборовољно давалаштво губи сваки смисао", каже Миломир Петронијевић, секретар Црвеног крста Крушевац.

У време када је запошљавала 8.000 радника у Индустрији "14.октобар" добровољни даваоци годишње су прикупљали близу 2.000 јединица крви.

Председник. ДДДК ИМК "14.октобар" у Крушевцу Анка Ружић каже да се у предузећу, у ком има само 1.500 запослених, прикупи око 800 јединица крви, што је, како каже, велика помоћ Трансфузији, али и терет за колектив.

"Сваки добровољни давалац наше индустрије за учешће у акцији добија три слободна дана. То фактички значи да пословодство мора да нађе начин и обезбеди средства за исплату 2.400 радних дана. Корист од наше хуманости има цела заједница па зато сматрам да није исправно да давалаштво буде само на терет пословодства", додаје она.

У већини приватних фирми добровољни даваоци немају право на слободне дане, а смањује се и број бенефиција које им држава пружа што посредно утиче на мотивацију и одзив. За последњих десетак година број организованих друштава добровољних давалаца крви у Крушевцу је преполовљен.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара