Читај ми!

Стада без воде и хране

После дуге и сурове зиме, вишемесечна суша могла би да десеткује гладна и жедна стада. Пештерска висораван - која би, по мишљењу стручњака, месом и млечним прерађевинама могао да снабдева пола Европе - ово лето не може да преброди без помоћи државе.

Извори и бунари готово су пресушили, па су становници пештерских села принуђени да воду допремају у канистерима, са извора и бунара удаљених и по неколико километара.

Јусуф Дацић из Биоца има 71 годину, али не памти овакву сушу на Пештерској висоравни. Трава је спржена, детелина, кукуруз и пшеница сасушени, а стока нема шта да пасе.

Сено је, каже Дацић, поскупело па је проблем како да прехрани стада: "Ја сам дао 800 евра за једно сенце од 40 товара да бих изимио бар једну краву. Нема сена, а нема ни од кога да га купиш."

Гладним и жедним животињама прети помор. Сточари кажу да морају да кољу стоку, што ће десетковати ионако смањена стада на Пештерској висоравни.

"Морају да кољу", каже Јусуф Дацић. "Кољи и бацај. Да продамо немамо коме, а не можемо ни да све поједемо. Ја не могу да поједем двеста оваца."

Међу пештерским сточарима има и повратника из иностранства и града. Један од њих је и Драган Балшић који је, пошто је остао без посла у Краљеву, одлучио да се врати у своје село.

"Воду допремам из Карајукића бунара", каже Балшић. "Две цистерне по хиљаду литара. Воду немам никако, а морам да напојим 120 оваца и говеда, и да буде за потребе домаћинства."

И тако свакога дана, некад више, некада мање. Исту муку, каже Балшић, мучи откад се доселио пре десет година:

"Зими заледи, а лети пресуши. Не могу више да издржим. Морам опет да се селим, ако нам општина не помогне, а не знам ни сам куда бих отишао."

Пештерски горштаци, навикнути да се боре са суровом природом Висоравни, издржали су много зима и суша, али кажу да са овом не могу сами да изађу на крај.

"Тешко је", каже Везира Дацић из Биоца, "стока треба да пије, треба вода у кући и за сир који припремимо. Свима је тешко, али без воде се не може."

На Пештерској висоравни тренутно се узгаја око 30 хиљада оваца, 20 хиљада расних крава и још око 10 хиљада грла крупне стоке. Уз помоћ државе, ту би се могла производити еколошки здрава храна, пештерско месо, млеко и сир.

Пештер би, кажу стручњаци, могла да снабдева пола Европе, што би донело добит и сељацима и држави.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 24. јануар 2025.
9° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове