Читај ми!

Стотине километара до дијализе

Болесници којима је неопходна трансплантација бубрега често на дијализи проведу неколико година. Неки од њих, као што је случај са пацијентима из Алексинца, до првог дијализног центра прелазе више стотина километара, три пута недељно.

У нишком Клиничком центру урађена је још једна успешна трансплантација бубрега. Пацијенту из Лесковца спасен је живот, јер му је пресађен орган са живог донора. Међутим, они који немају сроднике даваоце, не знају када ће бити излечени, па на дијализи проведу неколико година.

Већина пацијената која чека на трансплантацију бубрега, на дијализи је три пута недељно по четири сата. До најближег дијализног центра, многима од њих треба по неколико сати вожње у једном правцу.

Они који живе у мањим местима у околини Ниша, годишње због дијализе пређу у просеку 15.000 километара. У Енглеској на пример, нико до дијализног центра не путује дуже од пола сата.

"Нашег пацијента Хитна помоћ вози док се не покупе сви остали пацијенти који тог дана иду на дијализу. Одлазе потом у Ниш, тамо проводе четири сата, а онда поново иста прича назад", објашњава др Радован Живадиновић, помоћник директора Здравственог цнетра у Алексинцу. "Онај ко је последњи ушао у комби силази први, а онај који је најраније устао и први пошао на дијализу силази из комбија последњи. То је зиста велико малтретирање."

Због тога пацијенти свакодневно долазе са притужбама.

"Замсилите дотрајали комби Хитне помоћи који превози дванаесторо болесних људи, без климе, на темапратури која унутар аута достиже 60 степени", каже др Зоран Минић, начелник Хитне помоћи у Алексинцу. "Међу тим пацијентима има и позитивних са жутицом Бе и Це. Ми, заправо, не бисмо смели да их превозимо истим возилом, међутим шта да радите када Хитна помоћ у Алексинцу има само једно возило за те намене."

Иако је Министарство здравља одобрило изградњу дијализног центра у Алексинцу, радови на адаптацији простора од 200 квадрата још нису ни почели.

Када ће почети реконструкција постојеће зграде у којој се сада налазе АТД и Уролошка клиника нико не зна. За адаптацију је потребно 10 милиона динара које је Министарство издвојило за те намене. Четрдесет четворо пацијента из Алексннца, Ражња и Сокобање добиће тако дијализни центар близу куће.

У дијализном центру у Алексинцу, који ће имати двадесетак кревета, требало би да буде отворено седамнаест нових радних места.

Према речима проф. др Видојка Ђорђевића, руководиоца тима за трансплантацију на југу Србије, за програм успешне трансплантације бубрега најзначајније је да пацијенти на дијализи буду у најбољем здравственом стању, што се може постићи ако се програм дијализе адекватно спроводи.

Отварањем дијализног центра у Куршумлији пре две године, бубрежним болесницима из тог краја помоћ је ближа и више не морају да двадесетак сати недељно проведу путујући на неопходан третман.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара