Читај ми!

Преминуо Анте Марковић

Бивши премијер СФРЈ Анте Марковић преминуо у 88. години. Као председник СИВ-а, извукао је Југославију из економске кризе, оборио инфлацију, и отпочео снажне реформе којима је настојао да Југославију уведе у Европску заједницу.

Последњи премијер бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије Анте Марковић преминуо је у 88. години, јавио је сарајевски Дневни аваз позивајући се на изворе из кругова блиских породици.

Као премијер, извукао је Југославију из економске кризе, оборио инфлацију и отпочео снажне реформе којима је настојао да Југославију уведе у Европску заједницу. Услед тадашњих политичких прилика, његови планови су осујећени.

Средином 1990, основао је Савез реформских снага Југославије, пред тадашње вишестраначке изборе. После жестоких напада у већини југословенских република, реформисти су претрпели пораз. Крајем 1991, Марковић је био потпуно маргинализован, што је резултирало његовом оставком.

Анте Марковић je рођен 25. новембра 1924. године у Коњицу у Босни и Херцеговини, а школовао се у Дубровнику и Загребу. Дипломирао је 1954. године на Техничком факултету - електротехнички одсек, у Загребу.

Био је учесник је НОБ-а од 1941. године. Од 1953. године био је директор фирме "Раде Кончар" у Загребу, а од 1961. до 1986. њен генерални директор. Истовремено је обављао високе функције у партијским структурама.

За председника Савезног извршног већа (СИВ) изабран је 15. марта 1989. године и на тој функцији је остао до 7. октобра 1991, када су Хрватска и Словенија прогласиле самосталност, након чега се СФР Југославија практично распала.

Након одласка са места последњег премијера Југославије, Марковић је напустио политику. Од 1991. године живео је у Грацу, у Аустрији. Више пута је учествовао као експерт у комисијама за приватизацију и санацију банака у Казахстану и Македонији.

Био је сведок оптужбе на суђењу Слободану Милошевића у Хашком трибуналу.

У периоду док је био премијер, успео је да стабилизује курс динара, да смањи инфлацију, а започео је и приватизацију, дељењем деоница предузећа радницима. То раздобље остаје упамћено као последњи период оптимизма и наде у СФРЈ.

Број коментара 60

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом