Читај ми!

Смртна казна још на снази

Република Српска једина је у Европи, поред Белорусије, која у свом Уставу има смртну казну, јер бошњачки клуб у Већу народа РС блокира амандмане на промену Устава РС, пишу бањалучке "Независне новине".

У Европи, поред Белорусије, једино још Република Српска у свом Уставу предвиђа извршење смртне казне за најтеже облике кривичних дела, а разлог томе јесте тај што бошњачки клуб у Већу народа Републике Српске блокира амандмане за промену највишег правног акта, наводе бањалучке Независне новине.

У Члану 11 Устава РС омогућава се примена смртне казне, што је у супротности с Европском повељом о људским правима и с правном тековином ЕУ, која је у потпуности забранила извршење смртне казне.

Бањалучки лист пише да је председник Народне скупштине РС Игор Радојичић рекао да су посланици у пакету уставних амандмана гласали за укидање смртне казне, али да је процедура стала због блокаде у Већу народа.

"Народна скупштина РС је усвојила 29 амандмана пре три године. Тај пакет још стоји у Већу народа РС. Треба питати Клуб Бошњака зашто неће да га прихвате", истакао је Радојичић.

Шеф бошњачког клуба у прошлом сазиву Већа народа Един Рамић каже да бошњачки делегати нису били против укидања смртне казне, него су одбили да их "уцењују да прихвате или цео пакет амандмана или ништа".

У документу ОЕБС-а о анализи предмета процесуирања ратних злочина пише да је "Федерација БиХ кривичним законом из 1998. године формално укинула смртну казну, а да је уместо ње уведена казна затвора у трајању од 40 година".

У истом документу, наводи се да је Уставом БиХ из 1995. године, који је саставни део Дејтонског мировног споразума, онемогућено извршење смртних казни.

"Смртна казна више није могла бити изречена, јер би то представљало повреду Протокола бр. 6 Европске конвенције о људским правима", наводи се у документу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво