Читај ми!

Протести у Хрватској

Широм Хрватске одржани протести подршке хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу. Премијерка Јадранка Косор разматра следећи потез хрватске владе. Током ноћи нереди у околини Дубровника и Задра.

Незадовољни пресудом хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, десетак хиљада грађана протестовало на Тргу Бана Јелачића у Загребу, под мотом "За домовину".

Протести подршке хрватским генералима одржани и у Ријеци, Осијеку и Сплиту.

Осим што је група окупљених грађана на централном градском тргу поцепала заставу Европске уније и запретила наставком протеста, данашњи протести су протекли мирно.

"Хрватска влада је издајничка и мора да обустави преговоре са Европском унијом", поручено је са скупа.

После одржаних говора, грађани су углавном међусобно коментарисали пресуду генералима, уз песме Томпсона. На крају протеста, на Тргу Бана Јелачића, појавиле су се црне заставе са натписима "За дом спремни".

Иако је било најављено да ће протестна колона после скупа на градском тргу кренути ка згради ХДЗ-а, окупљени грађани почели су да се разилазе.

Инцидент у Сплиту

На протесту подршке хрватским генералима у Сплиту, нападнут је градоначелник Жељко Керум. "Све је кренуло у кривом смеру", говорио је Керум пред окупљеним грађанима.

"Тадић се шепурио по Бријунима, а Јосиповић му је домаћин". Током говора градоначелник је прекинут повицима из публике, који су га омели, па је започео свађу са једним младићем, преноси Индекс.

"Ти си један урбани Југославен, због таквих се ово и догодило", викао је Керум према публици. Није, међутим, приметио да му са леђа прилази други младић који је скочио према њему и напао га.

Окршај је трајао неколико тренутака, а обезбеђење и полиција спречили су већи инцидент, јер не група људи, називајући га четником, кренула да се обрачуна са младићем.

Хрватска влада на потезу

У згради хрватске владе у току је састанак иза затворених врата на којем премијерка Јадранка Косор са представницима "бранитељских удружења" разматра следеће правне кораке.

Састанку присуствује и пензионисани генерал Иван Чермак који се касно синоћ вратио у Загреб из Хашког трибунала где је ослобођен оптужби.

После пресуде хрватским генералима у Хагу, током ноћи у околини Дубровнина и Задра, незадовољни грађани палили гуме, рушила стабла и блокирали саобраћај.

Полиција и ватрогасци имали су више од 20 интервенција на путевима између Задра и Пакоштана, родног места генерала Готовине. Ухапшено петоро људи.

Надомак Дубровника група младића блокирала пут ватрогасцима, не дозвољавајући гашење запаљених контејнера, а потом моторном тестером срушили стабло бора које је пало на пут и у потпуности блокирало саобраћај.

После изрицања пресуде Хашког трибунала хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, који су јуче осуђени на 24, односно 18 година затвора, почињу да теку рокови за подношење жалби, а жалбени процес трајаће најмање две године.

Обе стране, и одбрана и оптужба имају 30 дана да најаве жалбу, а онда још 75 дана да је саставе, јављају хрватски медији.

Док је одбрана двојице генерала у медијима већ најавила подношење жалби, хашко тужилаштво ће одлуку донети након што прочита текст пресуде судије Алфонса Орија.

Жалбени процес који има компликовану процедуру трајао би најраније до 2013. године. Кад се жалба састави и преда супротна страна има право да на њу одговори, па се онда све посебно разматра, што захтева време.

Ако се хашко тужилаштво буде жалило на ослобађајућу пресуду Чермаку, он остаје на слободи где чека коначну одлуку.

Хрватска влада одлучила је да од Хашког трибунала поново затражи статус пријатеља суда који би омогућио да представници Хрватске дају свој став о догађајима и оптужници.

Хашки суд је већ одбио један такав захтев, а бројни адвокати сматрају да је то сада прекасно.

Број коментара 82

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. јануар 2026.
-3° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом