Оптужени за "Кулине" на слободи

Тужилаштво у Сплиту најавило жалбу због пуштања из претвора четворице осумњичених за ратни злочин у затвору "Кулине". Тужилаштво у петак подигло оптужницу, због сумње да су бивши припадници хрватске војне полиције физички и психички мучили и злостављали 21 ратног заробљеника.

Жупанијско државно тужилаштво у Сплиту најавило је жалбу на одлуку суда о пуштању из притвора четворице бивших припадника хрватске војне полиције, због ратног злочина против 21 ратног заробљеника у војном затвору "Кулине", у Шибенику, 1992. године.

Сплитско жупанијско тужилаштво подигло је, у петак, оптужницу против њих, а ванрасправно веће суда у Сплиту у понедељак их пустило на слободу, из притвора у којем се налазе од септембра прошле године, када је и отворена истрага, преносе хрватски медији.

То су бивши командант 72. Бојне војне полиције Твртко Пашалић (55), помоћници команданта те јединице Жељко Маглов (51) и Милорад Паић (51), и бивши командант војног затвора Дамир Боршић (55).

На терет им се ставља да су, од 2. марта до 23. априла 1992, у Шибенику, као припадници Војне полиције која је била одговорна за војни затвор "Кулине", током оружаних сукоба са ЈНА, паравојним снагама из СР Југославије и српским паравојним јединицама Републике Српске Крајине, поступали противно одредбама Женевске конвенције о поступању с ратним заробљеницима.

Сва четворица се терете да су, након што су 2. марта 1992. у акцији Хрватске војске ослобађања села Нос Калику, у затвору "Кулине", физички и психички мучили и злостављали 21 ратног заробљеника.

Окривљени Пашалић и Боршић терете се да су знали за поступање својих подређених, али да нису ништа предузели да то спрече и казне.

Четворицу оптужених, али и друге непознате затворске чуваре, тужилаштво терети да су тукли ратне заробљенике по глави и целом телу - ногама, рукама, гуменим палицама, кундацима пушака, електричним кабловима и другим предметима до којих би дошли.

Тужилаштво, такође, наводи да су заробљенике мучили струјом односно ручним електрошокером под напоном, као и огољелим жицама под напоном, али и да су их тукли и након што би ратни заробљеници од изнемоглости пали на под након трчања с врећама песка.

Тужилаштво терети Маглова и Паића и да су двојицу заробљеника присиљавали на међусобни сексуални однос. 

Против Милорада Паића водиће се одвојени поступак, због кривичног дела ратног злочина против цивила, па ће истрага у том делу бити допуњена.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво