четвртак, 13.01.2011, 14:06 -> 17:30
Пред судом због клетве?
Клетва коју је владика Амфилохије изрекао у беседи на Бадње вече основ је за кривично гоњење, сматрају водећи црногорски правници. Од "проклетства" је, како оцењују, проблематичнија увреда на рачун посланика Мехмеда Бардхија, чиме је прекршио црногорски Устав.
Председник Сената Удружења правника и адвоката Црне Горе Станко Марић и бивши председник Уставног суда Благота Митрић затражили су кривичну одговорност митрополита црногорско-приморског Амфилохија због "политичких изјава".
Марић и Митрић сматрају да је од Амфилохијевог проклетства "проблематичнија" његова изјава да посланик Демократског савеза (Албанаца) у Црној Гори Мехмед Бардхи, наводно, води рат против металне цркве на Румији, "као што су то урадили Турци освајачи, када су освојили Бар и када су срушили часни крст на Румији".
"Амфилохије је том изјавом починио акт против верског и међунационалног склада на подручју Бара и у Црној Гори", рекли су Марић и Митрић подгоричкој Побједи.
Митрополит Амфилохије увредио је Бардхија "по питању верске припадности" и тако прекршио једну од основних забрана у Уставу Црне Горе, забрану пропагирања верске и националне нетрпељивости, тврде Марић и Митрић.
Они су подсетили и да је митрополит тада упутио клетву оном ко сруши цркву на Румији.
"Ко срушио тај храм, Бог га срушио, и њега и његово потомство, часни крст му судио", рекао је митрополит Амфилохије.
Митрић је оценио да је клетва "црквено-канонски институт", али да у оквиру клетве постоје две стране медаље.
"Једна је кад Амфилохије куне непосредно оне који заговарају рушење цркве и то бих могао да уклопим у ту његову црквено-канонску надлежност, али морална рефлескија је погубна, јер Амфилохије кроз клетву куне и потомство, што је недопустиво и несхватљиво", рекао је Митрић.
Митрић сматра да је правна судбина металне цркве на Румији "потпуно чиста", јер, како је рекао, постоји правоснажни правни акт о уклањању тог објекта.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар