Рехабилитован Андрија Хебранг

Окружни суд рехабилитовао бившег министра у влади ФНРЈ Андрију Хебранга. Суд утврдио да је био жртва прогона и насиља из политичких и идеолошких разлога.

Окружни суд у Београду рехабилитовао је бившег министра у влади ФНРЈ Андрију Хебранга. Суд је утврдио да је Хебранг био жртва прогона и насиља из политичких и идеолошких разлога.

Хебранг је ухапшен у Београду 18. маја 1948. године и против њега је вођена истрага у затвору УДБ-а за Југославију.

Према службеној верзији, Хебранг је извршио самоубиство у истражном затвору 11. јуна 1949.године и на непознатом месту су га сахранила непозната лица без учешћа чланова породице.

У образложењу суда се каже да је рехабилитацију предложио његов син Бранко Хебранг из Загреба, као и да је против Андрије Хебранга вођена истрага у монтираном поступку из политичких и идеолошких разлога, као и да је на до сада непознат начин и неутврђеног датума лишен живота.

Андрија Хебранг је рођен 22. октобра 1899. године у Бачевцу, општина Вировитица и постао је члан Социјалистичке радничке партије Југославије у Осијеку 1919. године.

У новембру 1929. године осуђен на казну затвора од 12 година и два месеца из којег је изашао 15. фебруара 1941.године.

Током Другог светског рата био је секретар Централног комитета Комунистичке партије Хрватске и члан Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије, а после рата повереник индустрије и трговине Националног комитета ослобођења Југославије, председник Привредног савета НКОЈ, председник Савезне планске комисије.

У новој влади ФНРЈ, од 1946. године био је министар индустрије, председник Привредног савета и Савезне планске комисије, а 8. јануара 1948. године постављен је за министра лаке индустрије.

Из куће у тадашњој Румунској улици 56 (садашња Ужичка) одведен је 7. маја 1948. године на саслушање пред партијском комисијом на Фрушкој Гори и истог дана ухапшен и одведен у београдски затвора "Главњача" где је истрагу водио официр УДБ-а Милорад Милатовић.

У току истраге стављало му се на терет да је као усташки шпијун одавао загребачке комунистичке илегалце у усташком затвору, да је после ослобођења саботирао политику владе у привредној политици и као совјетски агент подржао Резолуцију Информбиро.

"Истрага службено никада није завршена, а све оптужбе су лажне, исконструисане и монтиране без и једног доказа чак и без индиције, тако да је реч о класичном политичком и идеолошком обрачуну са човеком кога је требало елиминисати из политике, са слободе и на крају из живота", стоји у
образложењу.

Андрија Хебранг никада није изашао из "Главњаче", нити се зна време, место и начин смрти, као ни место где је сахрањен, а његова породица деценијама трага за правом истином о њему.

Породица никада није обавештена о његовом хапшењу, истрази и смрти.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом