Читај ми!

Преговори Скопља и Софије, конструктивни пут за нигде

Уколико треба да прегповарамо о идентитету, Европска унија нам не треба, рекао је македонски премијер Зоран Заев. Бугарска месец и по дана под притиском... Успели смо да почетак преговора са Северном Македонијом и Албанијом уклонимо са агенде састанка шефова држава и влада ЕУ, рекао бугарски председник Румен Радев.

Премијер Северне Македоније Зоран Заев нашао се на удару критика опозиционих посланика након новог одлагања почетка преговора са Европском унијом, док је, истовремено, бугарски председник Румен Радев објавио да се Софија "одупрла притисцима" и успела да преговоре Тиране и Скопља "скине" са дневног реда састанка шефова држава и влада ЕУ.

"Нема ко да уђе у ЕУ јер су Македонци већинско станиовништво у држави. Ни ова, а ни било која друга влада, нема право да преговора о македонском језику и идентитету", рекао је Заев у Собрању, одговарајући на питања посланика опозиционе странке ВМРО-ДПМНЕ.

"ЕУ нам ни не треба, уколико неко жели да преговарамо о македонском језику и идентитету", рекао је Заев.

Готово истовремено, бугарски председник Румен Радев упозорио је Скопље да ће брзина напретка Северне Македоније на путу ка ЕУ зависити само од дијалога са Бугарском.

"Да будем јасан, људи у Северној Македонији су нам браћа и дужност нам је да им помогнемо. Бугарска је отворена за брзе и успешне билатералне преговоре у интересу грађана обе државе", рекао је бугарски председник по доласку у Брисел.

Радев је рекао да је "Софија успела да уклони" почетак преговора са Тираном и Скопљем са агенде састанка шефова држава и влада ЕУ, упркос притисцима којима је у претходних месец и по дана била изложена.

Дипломатски извори у Бриселу рекли су Политику да већина чланица ЕУ сматра да је позиција Бугарске према почетку преговора са ЕУ "неодговорна и неодбрањива", те да Софија због тога "великом брзином губи пријатеље".

Бугарски председни, пак, сматра да је техничка влада у последњих месец и по дана, успела да осталим чланицама "јасно представи" ставове Софије.

"Мислим да су схватили да су неосноване оптужбе на рачун Бугарске", рекао је Радев.

Шта жели Софија?

Бугарска и Македонија су 2017. године потписале Уговор о пријатељству, добросуседским односима и сарадњи, који Скопље сматра јединим предусловом за почетак преговора са ЕУ.

Власти у Софији пак сматрају да је пре почетка преговора потребно решити питања која се односе на македонски национални идентитет, односно питање језика и идентитета националних хероја, међу којима је Гоце Делчев.

Бугарска је једина земља која блокира почетак преговора Скопља са Европском унијом.

Софија инсистира да се македонски језик, надаље, зове званични језик Републике Северне Македоније или у одређеним случајевима фуснота уз објашњење: "Према Уставу Републике Северне Македоније".

Бугарска наводи и да је "македонски језик настао 1944. године", те да може да се рачуна једино као "писана регионална форма бугарског језика".

петак, 04. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом