Читај ми!

Сателитски снимци – тло у Петрињи спустило се 10 центиметара

Према сателитским снимцима, тло у Петрињи се због разорног земљотреса који је у уторак погодио то подручје спустило више од 10 центиметара, наводи инжењер шумарства Ален Берта.

Снимке је на Фејсбуку објавио Ален Берта, инжењер шумарства и консултант у међународној компанији ЦГИ задужен за посматрање планета, преноси портал Индекс.

"Сателити показују пуне размере катастрофе. Упоређујући снимке радарског сателита Сентинел 1 од 18. 12. и 30. 12. видимо да се тло западно од Петриње приближило сателиту за 44 центиметра на најизраженијем делу, док се тло саме Петриње спустило (удаљило од сателита) за од 10 до 30 центиметара. Та подручја су радијуса по 10 километара", написао је Ален Берта.

Он је навео да се у појасу опасаном линијом Поповача, Суња, Костајница, Двор уочава такође помак од неколико центиметара, што је било погубно за многе куће оштећене ратом и временом.

Берта је указао да је толико померање тла већег опсега него приликом разорних потреса који су се догодили у Италији пре 3-4 године.

Подсетио је да се у потресу који је у марту прошле године погодио Загреб тло померило само неколико центиметара у самом епицентру, док је у самом граду то било неколико милиметара.

среда, 04. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом