Ректор Цетињске богословије одговорио Ђукановићу

Нико не уцењује државу, нити је то могуће. Држава припада свима нама. Владајућој већини покушавамо да предочимо својеврстан плебисцит, да нам треба бољи правни пропис од оваквог закона. Није добро да било ко из власти себе или своја политичка решења поистовећује са државом. Циљ нам је да променимо закон, а не државу, поручио је ректор Цетињске богословије отац Гојко Перовић коментаришући наводе црногорског председника Мила Ђукановића да СПЦ у Црној Гори покушава да креира преседан.

Отац Гојко Перовић поручио је Ђукановићу да се Српска православна црква у Црној Гори, борећи против спорног Закона о слободи вероисповести, бори за бољу Црну Гору, те да им није циљ да промене државу, већ спорни правни акт.

Ђукановић је у емисији "Телескопија" на РТЦГ оптужио СПЦ да је инструмент за реализацију великосрпских националних интереса, да покушава да сруши државу Црну Гору, те да представља мину у темељима црногорског мултиетничког и европског друштва.

Лидер ДПС-а је оспорио да митрополиту црногорско-приморском Амфилохију припада трон Светог Петра Цетињског, тврдећи да СПЦ дели људе и позвао државне институције да препознају да је Црна Гора угрожена и да делују у складу са овлашћењима.

Коментаришући оптужбе председника Ђукановића, Перовић је у изјави за Дан рекао да борећи се против оваквог закона, грађани Црне Горе, а истовремено и верници Православне цркве, боре се за бољу Црну Гору.

"За Црну Гору која ће имати добре, а не лоше законе. Све остало су промашене и неутемељене приче. Тема је лош закон. Тема протеста је лош закон који једној великој групи људи и једној институцији, која окупља највећи број вјерника у Црној Гори, ускраћује могућност да се за своја права бори свим могућим правним средствима. Дакле, ускраћени су нам правни механизми, ускраћена нам је прилика да се за црквену имовину боримо онако како се могу борити сва физичка и правна лица у Црној Гори до усвајања овог закона", истиче Перовић.

Перовић наглашава да су усвајањем овог закона суспендована права за доказивање имовине која имају сва друга физичка и правна лица у Црној Гори на основу и других закона и Устава.

"Дакле, закон је антиуставан и дискриминише нас, као и цркву. Желећи да овај и овакав закон нестане и да га замијени бољи, ми се управо боримо за Црну Гору, као њени лојални грађани и као вјерници Православне цркве. Све остало је политикантство и обмањивање јавности. Све мимо ове борбе за бољи закон и за бољу Црну Гору која ће имати добре законе је празна прича која обмањује јавност, па макар она долазила и са мјеста предсједника државе", истакао је Перовић.

Навео је да треба спустити тензије и тражити пут ка разумевању.

"Не желим да на сваку предсједникову тезу, којом обмањује јавност, дајем коментаре што би било подизање тензија. Нико не уцјењује државу, нити је то могуће. Држава припада свима нама. Владајућој већини покушавамо да предочимо својеврстан плебисцит, да нам треба бољи правни пропис од оваквог закона. Није добро да било ко из власти себе или своја политичка рјешења поистовјећује са државом. Циљ нам је да промијенимо закон, а не државу", поручио је Перовић одговарајући на наводе Ђукановића.

Ђукановић је рекао да би и он могао да позове грађане на контрапротесте, али да то не ради јер би могло да изазове последице. Ипак, истакао је како верује да ће доћи до дијалога између председника Владе Црне Горе Душка Марковића и митрополита Амфилохија о спорном закону, али и да држава неће пристати ни на какве уцене. Тврди и да СПЦ није стварала државу Црну Гору, већ је чинила све да она нестане.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом