Тајни документи показују јаз између Британије и Француске током рата у БиХ

Британска национална архива објавила је серију, до сада тајних, докумената који указују на неповерење између Британаца и Француза током сукоба на просторима бивше Југославије. Британци су, у данима који су претходили догађајима у Сребреници били убеђени да Французи имају тајни споразум са српским снагама о ослобађању заробљених припадника мировних снага, пише Гардијан.

Тадашњи британски премијер Џон Мејџор је, према објављеним документима са којих је скинута ознака тајности, био обавештен да су Французи са српским снагама у БиХ постигли тајни споразум, према којем је требало је да буду заустављени ваздушни напади на Србе, како би они, заузврат, ослободили заробљене припаднике мировних снага.

Ова тврдња, која је шире објашњена у тајном писму упућеном премијеру из Форин офиса, налази се међу документима који су у уторак објављени на сајту британске националне архиве, пише Гардијан

Документи откривају да су новоизабраног председника Жака Ширака британски званичници оптужили за "лудило" и недоследност у вези са тим шта би требало да буде урађено како би рањиве муслиманске енкалве биле заштићене.

Британски премијер Џон Мејџор је 28. маја разговарао са тадашњим америчким председником Билом Клинтоном, који се заложио за напад, уколико буду повређени припадници мировних снага које су српске снаге заробиле.

Према објављеним документима, тадашњи британски амбасадор у Београду Ајвор Робертс се "сусрео са контактом" на мосту на Дрини код Зворника и обавестио власти у Лондону да су Срби желели да добију гаранције да ће НАТО зауставити ваздушне нападе пре него што ослободе таоце.

Иако су припремљени планови предвиђали да британска ваздушна јединица буде послата као појачање, Срби су средином јуна почели да ослобађају таоце. Џон Мејџор је 28. јуна на седници британског парламента уверевао Парламент да никакав договор није постигнут.

"Није постинут никакав договор који би обезбедио ослобађање талаца, нити су владе или команданти НАТО чланица предузеле било какве мере о будућим ваздушним нападима како би обесхрабрили нападе босанских Срба", навео је том приликом Џон Мејџор у британском парламенту.

Два дана касније, британско Министарство одбране је, у тајном писму, упозорило Мејџора да не би требало да даје таква категорична уверавања.

"Званична позиција је да су и УН и француска влада јавно порекле било какав договор у вези са таоцима", навео је Сем Шарп, секретар тадашњег британског министра спољних послова Дагласа Херда.

Међутим, у тој поруци се наводи и да је генерал Де ла Пресл, према инструкцијама француске владе, посетио Пале како би разговарао са босанским Србима. Шведски званичници су тврдили да је било паралелних телефонских контаката између Ширака и Милошевића.

Мејџоров сарадник Родерик Лајн је у додатној поруци британском премијеру написао: "Сазнајемо да су Французи можда постигли неку врсту договора, али нисмо сигурни у то и они то поричу". Мејџор је одговорио да је то могуће, али да сумња да је то чврст договор.

Британском премијеру је, 9. јула, стигло писмо од Алије Изетбеговића у којем га упозорава да су српске снаге покренуле „велики механизовано-пешадијски напад" на Сребреницу.

Такође је упозорио да снаге Уједињених нација "не желе или нису у могућности да бране град који је под нападом", те затражио од Мејџора да заустави нове нападе против цивилног становништва у том граду.

Два дана касније, Лајн је известио да су у ваздушним ударима уништена три тенка, али да је "трећи ваздушни напад прекинуо холандски командант Унпрофора због тога што су Срби претили да ће убити холандске војнике које су држали као таоце".

Постојала је ограничена наклоњеност према Бошњацима, пише Гардијан, наводећи да су снаге  владе БиХ пружале мали или готово никакав отпор, као и да су Холанђани, приликом заузимања одбрамбених положаја према Србима, "примиле неколико погодака са леђа - са муслиманске стране".

Британску владу је бринуло и то да ли да повуку трупе из Горажда, енклаве која је следећа била предвиђена за напад.

Покренут је план ваздушне евакуације под називом "Операција Шрафцигер", којим Мејџор није био нимало одушевљен, па је 15. јула признао Клинтону да "ситуације делује мрачно".

"Ширак се јуче залагао за повлачење. Данас жели да пошаље појачање у Горажде и Сарајево", рекао је Клинтон у разговору са Мејџором.

Пошто је разговарао са једним француским званичником, Родерик Лајн је обавестио Мејџора да Ширак сматра да нешто треба да се предузме, како би се Срби обесхрабрили.

Истог дана, генерал Руперт, који је био на челу снага УН у Босни и Херцеговини, обавестио је да у граду нема Муслимана и да су Срби окупирали Сребреницу.  Додао је да постоје "непотврђени извештаји о масакру наоружаних мушкараца и избеглица".

Више од 8.000 мушкараца и дечака убијено је у Сребреници у јулу 1995. након што су снаге босанских Срба заузеле град, који је био под заштитом холандских војника. Хашки трибунал је у пресуди злочине у Сребреници оценио као геноцид, подсећа Гардијан.

 

 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом