Заев прихватио амандмане албанске опозиције

Македонски премијер постигао је јуче договор са лидером албанске опозиције у тој земљи Зијадином Сељом за подршку уставним променама, при чему је Зоран Заев прихватио да се из преамбуле устава брише реченица "грађани који живе у границама", и да се уместо тога поброје све етничке заједнице.

Зоран Заев је рекао да је прихваћен и амандман 36 који предвиђа да држава једнако води рачуна о свим грађанима, па и онима који живе и дијаспори. 

Сеља, који је председник опозиционе Алијансе за Албанце потврдио је договор са Заевим и навео да је Алијанса веома поносна на допринос том договору.

"Успели смо да прецизирамо преамбулу како би се избегло постојање две категорије грађана", оценио је Сеља.

Према речима Заева, он је добацио захтев Покрета Беса да албански језик буде други службени језик у Македонији.

Македонска влада је прихватила амандман Алијансе за Албанце који предвиђа да и Косово буде додато у македонском уставу као суседна држава, као и још један амандан којим се дефинише да македонско држављанство, односно појам "грађанин Северне Македније" не одређује етничку припадност грађанина.

Уставне измене ће бити усвојене уколико за њих гласа 80 од 120 посланика Собрања.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом