Оштра порука Скопљу из Атине

Грчки председник Прокопиос Павлопулос поручио је да Грчка неће нимало попустити у вези са Преспанским споразумом и да неће прихватити никаква "произвољна тумачења" Скопља о договору око имена Македоније.

Уочи финализовања и ратификације Преспанског споразума, Грчка није спремна да прихвати било какво произвољно тумачење договора са македонском страном, пошто "ништа још није готово", рекао је грчки председник на састанку са председником Словеније Борутом Пахором, преноси АНА.

Павлопулос је, у поруци македонском руководству, истакао да Грчка неће попустити по овом питању и да када време за ратификацију дође неће прихватити произвољну, а пре свега, како је рекао, "иредентистичку интерпретацију" македонске стране кад је реч о Преспанском споразуму.

Додао је да је Грчка доказала у пракси своју подршку Македонији на путу евроатланских интеграција, али је истакао да то прво захтева решавање питања имена и да договорене промене морају да постану део македонских закона, а пре свега Устава те суседне државе.

Павлопулос је нагласио да тек кад цео процес буде окончан и уставна ревизија код македонске стране буде садржала све раније наведене гаранције, позив за чланство у НАТО ће бити могућ, као и започињање било каквих преговора са ЕУ.

Такође, тада ће бити могуће да договорени садршај споразума Грчке и Македоније буде предат грчком парламенту на потврђивање, закључио је Павлопулос.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом