Месић у Сарајеву

После разговора са члановима Председништва БиХ, хрватсдки председник Стјепан Месић закључио да је циљ БиХ улазак у ЕУ и НАТО и оценио да је НАТО, ипак тренутно реалнија опција.

Хрватски председник Стјепан Месић изјавио је у Сарајеву да ће Хрватска, као чланица НАТО-а, подржати БиХ на њеном путу ка тој организацији.

Месић је позвао и све "снаге у региону" да се заједнички боре за што бржи улазак у ЕУ и нагласио да ће све државе које се налазе на географском подручју Европе, остати онакве какве јесу у својим данашњим границама.

"Са отвореним границама имаћемо прилику да ујединимо различитости", поручио је хрватски председник и истакао да се само на такав начин земље Западног Балкана могу "решити терета прошлости и империјалних циљева".

Месић је допутовао у Сарајево, где је разговарао са хрватским и бошњачким чланом Председништва БиХ Жељком Комшићем и Харисом Силајџићем.

Председник Хрватске рекао је да је током разговора са члановима Председништва БиХ закључио да је циљ БиХ улазак у ЕУ и НАТО, оценивши да је улазак у НАТО тренутно реалнија и ближа опција.

Хрватски председник сматра да су односи између БиХ и Хрватске добри, али да постоји још доста простора за унапређење сарадње, посебно кроз институцију Међудржавног већа за заједничку сарадњу и ресорна министарства.

"У неким питањима, наши односи су у стагнацији, али постоји политичка воља да се они реше", казао је Месић и изразио наду да ће БиХ и Хрватска ускоро заједно наступати према трећим тржиштима.

Разговори о ситуацији у БиХ и региону

Хрватски председник новинарима је пренео да је са члановима Председништва БиХ разговарао о привредној, али и политичкој ситуацији у БиХ и региону.

Нагласио је да су све "архитектуре и империјалистички циљеви са ових простора завршени". "Европа се удружује и таква Европа ће могућност било каквог рата као политичку опцију искључити", додао је Месић.

Председник Хрватске је истакао да су у заблуди сви који сматрају да ће се "ЕУ уморити" и одустати од својих захтева који налажу стандардизацију законске и сваке друге регулативе.

Председаваући Председништва БиХ Жељко Комшић захвалио је хрватском председнику на подршци БиХ на путу у НАТО и додао да би било добро да се тај процес не веже за политичке процесе у БиХ нити за "бутмирске преговоре".

Члан Председништва БиХ Харис Силајџић је истакао да Месић представља "аутентичан демократски глас у региону" и додао да је својим деловањем допринио помирењу.

Силајџић је нагласио да су ипак у региону на сцени активне ретроградне снаге, за чије је постојање делом крива и међународна заједница због своје "политике уступака".

Силајџић је нагласио да је таква политика у будућности осуђена на пропаст, а да би пријем БиХ у НАТО био "добра порука ретроградним снагама у региону да је игра с људским судбинама и животима заувек завршена".

Месић ће сутра у Сарајеву учествовати у раду шестог састанка Регионалног економског форума за југоисточну Европу на којем ће се окупити лидери земаља региона.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. септембар 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом