петак, 01.12.2017, 12:31 -> 17:58
Извор: Танјуг
Трибунал испитује околности смрти Праљка
Хашки трибунал је саопштио да ће формирати независну експертску комисију која ће испитати околности смрти Слободана Праљка.
Како је наведено у саопштењу, Секретаријат Трибунала је јутрос ради употпуњавања актуелне истраге холандских органа у вези са смрћу Слободана Праљка покренуо независну експертизу која ће се фокусирати на интерне операције МКСЈ, а у складу са стандардним процедурама.
Трибунал је навео да ће експерти, са судијом из Гамбије Хасаном Б. Џеловим на челу, почети са радом следеће недеље како би са радом завршили до краја године, када се затвара МКСЈ.
Холандска тужитељка Мерилин Фикинешер изјавила је јуче да је Слободан Праљак у Хашкој судници из бочице попио смртоносну хемикалију, после чега је преминуо.
"Спроведен је прелиминарни тест супстанце у бочици и све што могу да кажем за сада је да је постојала хемијска супстанца која може да изазове смрт", рекла је Фикинешерова за АП у телефонској изјави.
Фликеншерова није желела да износи детаље о тачној природи супстанце.
И портпарол Хашког трибунала Ненад Голчевски потврдио је да ће секретар тог суда покренути истрагу која ће се бавити унутрашњим радом у вези са смрћу генерала Слободана Праљка.
Упитан да ли се Хашком суду раније догодило да неки оптуженик унесе отровну супстанцу у судницу, Голчевски је рекао да не знају за такав преседан.
"Знамо да су се такве ствари догађале на националним судовима, али не и у Трибуналу", рекао је Голчевски.
Одбацио је наводе неких медија да је Праљак преминуо у судници.
"Трибунал је обавештен око 14.25 тог дана, већ далеко иза времена кад је Праљак пребачен у хашку болницу", рекао је Голчевски, додајући да је Праљково тело у надлежности холандских власти те да нема информацију где се ради обдукција.
У међувремену је и форензичкој лабораторији у Хагу почела обдукција тела Слободана Праљка а Вечерњи лист је пренео да су дошла и два стручњака из Хрватске.
Позивајући се на незваничне информације, лист пише да је обдукција почела у 11 сати и да канцеларија јавног тужилаштва у Хагу није изашла са званичним информацијама везаним за истрагу.
Наводи се и да током преподнева нико није могао да каже када ће тело Праљка бити транспортовано у Хрватску.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар