Вечерњи лист: Амерички фонд тужио "Агрокор"

Након што је руска "Сбербанка" поднела суду кривичну пријаву против Ивице Тодорића, али и још неколико тужби којима Руси желе да наплате раније одобрене кредите, прва тужба спремна је и у САД, пише "Вечерњи лист".

Суду у Њујорку стигла је тужба против "Агрокора" једног од америчких фондова који је учествовао у кредитирању концерна у време Ивице Тодорића.

"Документација је предата, а 'Агрокор' се тужи због лажног приказивања стања. Тужи се 'Агрокор', а како је његов власник још увек Тодорић, за оно за што се терети 'Агрокор' одговараће и Тодорић", објаснио је за Вечерњи лист један правник.

После Руса било је јасно да ће и неки од фондова, који нису учествовали у новом кредитном аранжману у јуну, учинити исто, наводи лист и додаје да име фонда који је поднео тужбу није познато и да је у финансирању "Агрокора" у време Тодорића учествовао велик број, пре свега ризичних, али и пензионих фондова из САД, Канаде и Велике Британије. 

Од укупног броја фондова који су финансирали "Агрокор" у време Тодорића, њих око три четвртине, ако се посматра количина обвезница, прихватило је "леx Агрокор" и учествовало с банкама у новом кредиту вредном 480 милиона евра по тзв. рол ап моделу. Тај модел им обезбеђује сигуран повраћај новца који је раније дат концерну, у истом износу у којем су учествовали у новом кредиту.

"За 'Агрокор' то значи да ће сигурно морати да им исплати око милијарду евра. Било је за претпоставити да ће се они који нису желели да учествују у том моделу кредитирања одлучити на тужбе због лажног приказивања пословања концерна у време бивше управе. Но, није искључено да ће се те тужбе проширити и против државе", оцењује Вечерњи лист.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом