Дело: Балкан и даље буре барута

Словеначки лист "Дело" у данашњем издању оцењује, коментаришући дипломатски спор између Србије и Македоније, да би Балкан могао да припреми терен за наредну европску кризу.

Љубљански дневник оцењује да је одлука Београда о повлачењу особља из Амбасаде Србије у Скопљу делимично покушај притиска Србије на Македонију да гласа против пријема Косова у Унеско.

"Србија и Македонија имају различите ставове по питању решавања албанског питања. Македонска влада нема други избор сем да омогући великој етничкој албанској заједници да учествује у креирању иностране и домаће политике, осим ако не жели да жртвује стабилност земље. У међувремену, власти у Србији преферирају анексију Косова или барем поделу свега на оно што је српско и оно што је албанско", наводи Дело.

Словеначки лист пише и да Србија, као традиционални савезник Русије на Балкану, вероватно "покушава да помогне Москви у њеним напорима да спречи читав регион да уђе у ЕУ и НАТО".

"После неуспелог покушаја државног удара с циљем да се спречи чланство Црне Горе у НАТО, нови циљ Русије је Македонија", оцењује Дело.

Љубљански лист даље подсећа и да су преговори САД и Македоније интензивирани како би та земља колико већ наредне године постала 30. чланица НАТО-а.

Тај лист, пак, закључује да би "ризична фудбалска утакмица" поменута у наслову чланка, могла довести до нове европске кризе на Балкану.

"Регион замрзнутих сукоба и нових спорова је и даље буре барута", оцењује лист.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом