Фајон: Није време за трећи ентитет

Европска парламентарка Тања Фајон изразила је бојазан да иза појма федерализам, када је случај о Резолуцији о БиХ која је усвојена у ЕП, подразумева трећи ентитет и ревидирање тренутног уређења те државе.

Тања Фајон је уверена да није моменат за то, да је Босни и Херцеговини у овом тренутку потребно јединство и континуитет када је у питању реформа економских и социјалних политика, напори који се улажу у државу и у младе људе, а не поновно отварање старих рана и оживљавање националистичке реторике, која, како каже, тренутно прети да узме маха у читавом регион Западног Балкана.

"Због тога ми је жао да су неки амандмани у сваком случају прошли, али не толико колико их је ипак било, тако да, некако, на крају није толико лоше", рекла је Фајон за БХРТ.

Упитана да објасни како разуме појам федерализам који се спомиње у Резолуцији и да ли се он односи само на Федерацију БиХ, Фајонова каже да се иза тога може подразумевати и трећи ентитет и ревидирање тренутног уређења.

"Слажем се са оним што је јуче рекао комесар за проширење Јоханес Хан - Европска унија нема надлежност да диктира организацију земље све док земља задовољава прописе Уније", подсетила је Фајонова.

Мисли да је прави тренутак да се у Европи, која је јако подељена, не праве неке нове поделе.

Фајонова остаје при ставу да је Европски парлмаент злоупотребљен за заступање партикуларних интереса хрватске заједнице у Босни и Херцеговини.

Упитана зар је то могуће, Фајонова каже: "Могуће је, наравно. То је и доказ да је могуће. Због тога сам и рекла да је парламент био некако злоупотребљен. Барем та Резолуција".

Сматра да јуче усвојена Резолуција није прави начин и инструмент за реализацију јасних циљева поједине земље и да, нажалост, не помаже већ одмаже Босни и Херцеговини.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом