Тешко стање цркве у Црној Гори

Митрополит црногорско-приморски Српске православне цркве Амфилохије Радовић оценио је да је црква у Црној Гори данас "у тежем положају него у време комуниста".

Амфилохије је током литургије у Цетињском манастиру, поводом празника Светог Петра Цетињског, владике из црногорске династије Петровић, изнео низ тешких оптужби на рачун власти у Црној Гори и канонски непризнате Црногорске православне цркве.

"Данас је горе и теже стање за Цркву Божју у Црној Гори него што је било у време комуниста, јер комунисти нису радили оно што ради данашња власт на челу са Милом Ђукановићем", казао је Амфилохије на Цетињу.

Митрополит је додао да "комунисти нису скрнавили цркве са лажним поповима, распоповима и скитницама".

Производ истог духа који се одриче светог Косова и Метохије

Митрополит црногорско-приморски Српске православне цркве Амфилохије је реаговао на литургију коју су свештеници канонски непризнате ЦПЦ данас служили у сеоској цркви у Бајицама код Цетиња, где је за епископа за Аргентину хиротонисан један свештеник те цркве.

Амфилохије је представнике ЦПЦ-а назвао "проклетницима".

Митрополит СПЦ-а критиковао је власт што допушта "скрнављење храмова" и оптужио је да "не само да наставља некадашње насиље над Црквом Христовом, него се понаша још горе, још безбожније и бесправније."

"Понашају се тако, јер покушавају да навуку проклетство на Црну Гору подржавајући једну секту", додао је Амфилохије.

Према његовим речима, то је производ истог оног духа који се одриче светог Косова и Метохије, који признаје лажне државе и на тај начин се одриче онога што је била и представљала Црна Гора кроз њену историју.

"То је продавање душе своје и душе свога народа за чинију сочива", закључио је митрополит црногорско-приморcки Амфилохије.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 03. март 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом