Грчки министар за миграције оптужује ЕУ за хипокризију

Прича како не контролишемо наше границе је лаж, каже грчки министар за миграције Јанис Музалас.

Грчки министар за миграције Јанис Музалас оптужио је земље ЕУ за хипокризију и лажи у вези са начином на који се његова земља бори са огромним приливом мигранта из Турске.

"Ова прича како не контролишемо наше границе је лаж. Имамо најбољу контролу границе на мору коју би ико могао да има," рекао је Музалас у изјави Би-Би-Сију уочи сутрашњег самита ЕУ у Бриселу.

Грчка ће на самиту информисати чланице ЕУ о напорима да региструје мигранте који долазе у земљу, од којих су многи избеглице из Сирије.

У покушају да смањи прилив мигранта у Европу, ЕУ је наложила Атини да појача контролу граница како би обезбедила да избеглице буду идентификоване на одговарајући начин и да они којима није потребна заштита буду враћени у Турску или земље порекла.

Музалас је такође рекао да је лаж да Грчка није обезбедила довољно смештајних капацитета за избеглице.

ЕУ је тражила да Атина примени низ мера како би се побољшали контрола граница и смештај до маја а неке земље су помињале могућност да Грчка буде суспендована из Шенгенског споразума уколико то не буде учињено.

Музалас међутим тврди да је главни разлог што је његова влада била спора у регистрацији и идентификацији миграната као и уочавању лажних документа, то што је ЕУ била спора у обезбеђивању потребне опреме и особља за то.

"Зашто сада имамо велики напредак у регистрацији, са 10 одсто на 90 одсто? Зато што су нам испоручили машине које смо тражили - Еуродак (базу отисака прстију)", рекао је Музалас.

Министар је најоштрије критиковао земље попут Мађарске и Словеније, као и још неколико земаља ЕУ које су послале полицајце да помогну македонским снагама безбедности да патролирају границама са Грчком и спрече мигранте да илегално пређу у Македонију. "Да ли је Грчка непријатељ Европе?" упитао је Музалас.

Што се тиче Мађарске и њеног приступа избегличкој кризи Музалас је упитао да ли је могуће да Атина има пријатељске односе са Будимпештом, која јој није послала "ни једно једино ћебе."

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом